فضایی برای فعالیت های پنهان و ناشناخته به نام دارک وب(dark web) و دیپ وب(deep web)

فضایی برای فعالیت های پنهان و ناشناخته به نام دارک وب(dark web) و دیپ وب(deep web)

فضایی برای فعالیت های پنهان و ناشناخته به نام دارک وب(dark web) و دیپ وب(deep web)

شاید تا به حال تصور افراد بسیاری از اینترنت شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک، آمازون و اینستاگرام است. اما علاوه بر این وب‌سایت‌ها، شبکه‌ای بزرگ و پنهانی وجود دارد که احتمالا از وجود آن بی‌خبر هستید؛ این شبکه با نام‌های دارک وب، دارک نت و دیپ وب شناسایی می‌شود. دلیل نام‌گذاری این شبکه به دلیل فعالیت‌های پنهان و ناشناخته‌ی آن است. در این شبکه تمامی اطلاعات به صورت آنلاین و با پسورهایی محافظت شده‌اند. برای دسترسی به اطلاعات آن باید از چندین پِی‌وال‌ها گذشته و از نرم‌افزارهای به خصوص استفاده کرد.
امروزه اینترنت آن‌قدر با زندگی ما آمیخته‌شده که در عجبیم که چگونه پیش از آن زندگی می‌کردیم. وب فواید بسیاری دارد اما تواما میتواند خطراتی نیز داشته باشد، مخاطراتی که گاها بسیار پیچیده تر از چیزی هستند که حتی بتوانید تصور کنید!
دیپ وب (Deep Web)، وب پنهان یا دیپ نت، بخشی از اینترنت است که موتورهای جستجو قابلبت دسترسی به آن را ندارند. اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم همه سایت هایی که بخشی از محتوا و یا خدمات خود را مشروط به لاگین کردن کاربر میکنند میتوانند مثالی خوب از دیپ وب به حساب آیند، چون کاربران میهمان و موتورهای جستجو نمیتوانند این صفحات را ببینند. از این منظر صفحاتی مثل صفحات انتخاب واحدهای درسی دانشگاه یا صفحه تاریخچه خریدهای شما در سایت دیجی کالا و غیره که فقط خودتان به آنها دسترسی دارید، مثال هایی از دیپ وب هستند. حالا میتوانید تصویر کنید که تعداد صفحاتی که موتورهای جستجو به آنها دسترسی ندارند چقدر زیاد است. تخمین زده می شود که دیپ وب حدود ۵۰۰ برابر بزرگتر از وب سطحی باشد. (وب سطحی، بخشی از وب که توسط کاربران میهمان و گوگل قابل مشاهده است).
دارک وب  به طور کامل مخفی بوده و بر اساس تحقیقاتی که توسط نشریه‌ی Nature به چاپ رسیده، گوگل قادر به ایندکس کردن دارک وب و ردیابی آن نیست؛ در حقیقت تنها ۰.۰۳ درصد از تمامی اطلاعات آن در جستجوهایی که توسط گوگل انجام می‌شود نمایش داده می‌شود.
بیشتر اطلاعات دارک وب در پایگاه‌ داده‌هایی نظیر LexisNexis ذخیره می‌شود. در این شبکه اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت می‌کنند. هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالبا این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند.
هرآنچه که می‌توان از دارک نت تهیه کرد:

۱. مواد مخدر
تاجران مواد مخدر و حتی عادی در این شبکه‌ی دیجیتالی به تبادل انواع مختلف مواد مخدر می‌پردازند. بیشتر کاربران چینی به واسطه‌ی این شبکه در طول ۲۸ ماه از فروش مواد مخدر ۲۰۰ میلیون دلار درآمد داشته‌اند.
۲. ارز تقلبی
در دارک نت تمامی ارزها از جمله پوند، یورو و ین در حال تبادل است و می‌توان ارزهای تقلبی را از طریق این شبکه تهیه کرد.
۳. مدارک جعلی
نسخه‌ی جعلی تمامی مدارک مهم از جمله پاسپورت، گواهینامه‌ی رانندگی، مدارک شهروندی، کارت شناسایی، مدارک دانشگاهی، مدارک مهاجرتی و حتی کارت شناسایی دیپلماتیک از طریق دارک نت قابل تهیه است. به عنوان مثال تهیه کردن نسخه‌ی جعلی گواهینامه‌ی رانندگی ۲۰۰ دلار و نسخه‌ی جعلی پاسپورت‌های آمریکا و انگلستان بیش از چند صد دلار در برمی‌گیرد.
۴. اسلحه، مهمات و مواد منفجره
اسلحه‌هایی مانند کلت‌ها و مواد منفجره‌ی C4 در دارک نت قابل تهیه هستند. این مهمات از طریق جاسازی در آلات موسیقی، اسباب بازی‌ها و وسایل الکترونیکی به دست مشتری می‌رسد. البته جاسازی‌ها در بسته بندی‌هایی صورت می‌گیرد که توسط اشعه‌ی ایکس قابل شناسایی نباشد.
۵. قاتل (Hitman)
در دارک نت برخی شرکت‌های خصوصی و غیرقانونی در حال فعالیت هستند که معتقدند اگر کسانی که کینه‌های شخصی دارند می‌توانند با استخدام قاتل، فرد مورد نظر خود را به قتل برسانند! البته این مورد دارای شروطی است؛ به عنوان مثال نمی‌توان قاتلی را برای به قتل رساندن افراد برتر دنیای سیاست مانند رئیس جمهورها استخدام کرد.
۶. اعضای بدن انسان
در گوشه و کنار این شبکه‌ی مخفی بازار سیاه پر جنب و جوشی دیده می‌شود که در آن اعضای بدن انسان و ارگان مختلف به فروش می‌روند. به عنوان مثال قیمت کلیه ۲۰۰ هزار دلار، قلب ۱۲۰ هزار دلار، کبد ۱۵۰ هزار دلار و یک جفت چشم ۱٫۵۰۰ دلار به فروش می‌رود.
 
جرایم اینترنتی و فایل‌های غیر قانونی موجود در دارک نت:
۱. پول رمزنگاری شده

اسکناس‌های دیجیتالی مانند بیت کوین و دارک کوین از طریق این شبکه قابل تهیه هستند. کاربران در حالی که هویت خود را پنهان نگه داشته‌اند می‌توانند به تبادل اسکناس‌های دیجیتال و خرید و فروش بپردازند. 
۲. خدمات میزبانی وب
برخی میزبان‌های وب دنیا که در کشورهایی مانند روسیه و اوکراین قرار دارند بدون توجه به هویت اصلی کاربر، خدمات و سرویس‌های میزبانی وب را برای مشتریان خود ارائه می‌دهند. این میزبان‌های وب تمامی پرداخت‌ها و اسکناس‌های دیجیتالی مانند بیت کوین را قبول کرده و در قبال آن‌ها سرویس‌های مورد انتظار کاربر را فراهم می‌آورند.
۳. خدمات ابری
افرادی مانند هکرها دوست دارند تا فایل‌های مخربشان در برابر سیستم‌های امنیتی بلاک نشوند. هکرها معمولا از سیستم‌های ابری به این منظور استفاده می‌کنند. تحقیقات اخیر نشان داده که ۱۶ درصد از فایل‌های مخرب دنیا و حملات سایبری از شبکه‌ی ابری آمازون سرچشمه گرفته است. از این‌رو سیستم‌های ابری نقش اساسی را در حملات سایبری دارد.
۴.
جُرم افزار
برخی افراد مجرم که دارای مهارت‌های کافی نیستند می‌توانند ابزارهای مورد نیاز خود را از دارک نت تهیه کرده و آسیب پذیری‌های سیستم هدف را بهره برداری کرده، به سرقت اطلاعات و هویت کاربران بپردازند. یکی از هکرها در سال ۲۰۱۳ به واسطه‌ی کیت ابزاری هک دارک نت توانست حمله‌ی سایبری بزرگی را اجرا کند.
۵. استخدام هکر
در دارک نت جرایم سایبری سازمان یافته‌ای وجود دارد که به واسطه‌ی آن می‌توان هکرهای خبره‌ای را استخدام کرد. برخی از این هکرها تا به حال توانسته‌اند در سیستم‌های قبیل گوگل، ادوبی و Lockheed Martin نفوذ کنند.
۶. مراکز تماس جرایم مختلف
افرادی که در این مرکز مشغول هستند دارای شغل‌های مختلفی بوده و می‌توانند کارهایی مانند ارائه منابع شغلی و آموزشی، آغاز انتقال سیم و رفع انسداد حساب های هک بازی را انجام دهند. تماس با این مراکز ۱۰ دلار ارزش دارد.
نحوه‌ی دسترسی به دارک نت
۱. مرورگرهای ناشناس

تور (T-O-R) یا The Onion Router سامانه‌ای است که برای ناشناس ماندن کاربران در محیط اینترنت به کار می‌رود و از نرم‌افزار کارخواه و شبکه‌ای از سرورها تشکیل شده و می‌تواند داده‌هایی از کاربران را مانند جایگاه و نشانی پروتکل اینترنت پنهان کند. بهره گیری از این سامانه ردگیری و شنود داده‌های کاربر را به دست دیگران بسیار سخت می‌کند. شبکه‌ی تور دارای مرورگری است که می‌تواند از آن به عنوان دستیابی به دارک نت استفاده کرد. این مرورگر در هنگام بارگذاری صفحات به منظور مخفی نگه داشتن درخواست کاربر، از ۶۰۰۰ سرور استفاده می‌کند. این قابلیت باعث می‌شود تا ردیابی کاربران و ردیابی درخواست‌های آن‌ها توسط نهادهای دولتی بسیار دشوار و تقریبا ناممکن شود. وب‌سایت‌های مبتنی بر این شبکه برخلاف com. دارای پسوند onion. است که دسترسی به این دسته از وب‌سایت‌ها تنها از طریق مرورگر تور امکان‌پذیر است.
۲. موتورهای جستجوی ناشناس
در اواسط سال ۲۰۱۴ یک هکر اولین موتور جستجوی ناشناس و توزیع شده‌ی دارک وب با نام Grams را توسعه داد. Grams به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند مواد مخدر، اسلحه‌ها و حساب‌های کاربرای به سرقت رفته در وب‌سایت‌های پنهان را جستجو کنند. علاوه بر این، Grams همانند گوگل دارای گزینه‌ای به نام I’m Feeling Lucky به منظور جستجو است.
۳. ویکی‌های جنایی
در دارک نت تمامی اقدامات مانند هک‌ها، بازارهای سیاه، ویروس‌ها و مواد مخدره به صورت ویکی طبقه بندی شده که برای هر قسمت نیز توضیحاتی ارائه شده است.
۴. چت روم‌های پنهان
همانند دنیای واقعی، مجرمان در شبکه‌های آنلاین نیز به دنبال به دست آوردن  تبهکارانه‌ترین افراد هستند تا بتوانند به هدف‌های خود دست یابند. در دارک نت چت روم‌هایی وجود دارد که افراد به واسطه‌ی آن می‌توانند کارهای غیر قانونی را انجام دهند.
دارک نت دارای دسته بندی مختلفی است که دسترسی اعضا را به محتوای آن سهولت می‌بخشد. دارک نت به دلیل طبقه بندی مطالب و مشابه ویکی پدیا بودن، بیشتر به عنوان ویکی شناخته می‌شود که تصویر زیر نیز بخشی از Hidden Wiki این شبکه است. متاسفانه نحوه‌ی دسترسی به این شبکه و آموزش آن به دلایل امنیتی توضیح داده نمی‌شود.
لینک‌های معتبر دارک نت همواره در حال تغییر است و از آنجایی که این شبکه غیر قانونی است، منتشر کردن آدرس لینک آن نیز غیر قانونی تلقی می‌شود. به همین دلیل معمولا آدرس آن به طور عمومی انتشار داده نمی‌شود، حتی اگر کسی نیز دارای این لینک باشد، برای دسترسی به این شبکه باید تغییراتی را در نحوه‌ی اتصال اعمال کند؛ این اطلاعات معمولا تنها از کسانی که به این شبکه دسترسی دارند اخذ می‌شود. همان طور که گفته شد در این شبکه کارهای خلاف قانون بسیاری صورت می‌گیرد. حتی هکرها پس از هک کردن وب‌سایت و پایگاه داده‌های مهم، فایل‌های آن‌ها را در دارک نت قرار می‌دهند که از جمله‌ی این فایل‌ها می‌توان به اسناد فاش شده‌ی ویکی لیکس، فایل‌های فاش شده‌ی آیکلاد و دیگر وب‌سایت‌های بزرگ اشاره کرد.خوشبختانه دسترسی به این شبکه آسان نیست.
تفاوت دیپ وب و دارک وب
نکته بعدی در مورد تمایز دیپ وب از دارک وب است. بخشی از دیپ وب که اصطلاحا دارک وب (وب تاریک) نامیده میشود حتی با مرورگرهای عادی هم قابل استفاده و رویت نیست و برای دسترسی به آن باید حتما از مرورگر خاصی بنام مرورگر Tor استفاده کرد. این فضا، فضایی بسیار خطرناک است، فضایی که حتی نمیتوانید تصور کنید چه اتفاقات و داد و ستدهایی در آن روی میدهد.
اگر چه افراد برای انجام کارهای غیرقانونی از دارک وب استفاده می‌کنند اما نمیتوان گفت هر آنچه که در دارک وب وجود دارد صد در صد منفی است. در دارک وب تمام آدرس‌های آی پی ها (از آی پی کاربرهای متصل به شبکه دارک وب گرفته تا آی.پی سرورهای دراک وب) همگی پنهان هستند و برای کسی مشخص نیست.
در ادامه مطلب به بررسی حقایقی می پردازیم که در بخشی از فضای دیپ وب، بطور درست تر در فضای دارک وب، روی میدهند:
۱. به‌طور گسترده‌ای استفاده می‌شود

همانطور که قبلا اشاره شد در دیپ وب ۵۰۰ میلیارد صفحه وجود دارد. درحالی‌که در اینترنت معمول تنها یک میلیارد صفحه وجود دارد. درنهایت باید بدانید که دیپ وب از اینترنت معمول گسترده‌تر است. پس تصور کنید که چه اندازه گسترده و رایج است.
۲. دسترسی به چیزهایی که برای بقیه غیرقابل‌دسترس است
در دیپ وب کارهای مختلفی قابل انجام است. تصور نکنید که فقط پر از بازی و سرگرمی است بلکه تنوع کارهایی که می توان انجام داد بسیار زیاد است.
یکی از این موارد، در دسترس بودن کتاب‌های ممنوعه است. اگر در کشور شما کتاب‌هایی سانسور یا ممنوع شده می‌توانید در دیپ وب آن‌ها را بیابید.
۳. برای دست‌یابی به نرم‌افزار مخصوص نیاز دارید
رفتن به دیپ وب آسان نیست زیرا کاملاً از اینترنت معمول جداست. برای رفتن به دیپ وب باید از نرم‌افزار “The Onion Router” که “TOR” هم نامیده می‌شود استفاده کنید تا هویت شما فاش نشود. درنتیجه آی پی شما مشخص نمی‌شود.
4. آیا به هویت غیرقانونی نیاز دارید؟
گاهی اوقات ممکن است به هویت غیرقانونی نیاز داشته باشید. اگر پول داشته باشید می‌توانید به هدف خود برسید. همانند دنیای واقعی در آنجا هم هیچ‌چیز رایگان نیست، اما اگر پول داشته باشید می‌توانید هرکاری انجام دهید. در آنجا به‌راحتی می‌توانید یک هویت جعلی به دست آورید. شاید فکر کنید در دیپ وب هزینه‌ها گران باشد اما باید بدانید که دیپ وب بهترین جایی است که می‌توانید به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.
5. به واحد پولی خاصی نیاز دارید
در دیپ وب به پول، چک و کارت اعتباری نیاز ندارید زیرا هویت شما را فاش می‌کند، بلکه در آنجا از بیت‌کوین استفاده می‌شود. اگر درباره بیت‌کوین اطلاعات ندارید تنها کافی است نام آن را در گوگل جستجو کنید   و یا به مقالاتی که قبلا در خصوص بیت کوین در سایت نادین پردازش پرشین منتشر شده مراجعه نمایید.
در حال حاضر برای تبادلات در دیپ وب از کوین بیس استفاده می‌شود. این واحد مالی کاملاً خاص است و بر اساس واحد مالی روز محاسبه می‌شود. اما قابل‌ردیابی نیست.
6. چیزهای عجیب‌وغریب بخرید
زمانی که می‌گوییم در آنجا همه‌چیز یافت می‌شود منظورمان دقیقاً همه‌چیز است. در آنجا می‌توانید همه‌چیز پیدا کنید از اسلحه و مواد مخدر گرفته تا وسایل عجیب‌وغریب. همچنین می‌توانید از گذشته مجسمه و سمبل‌هایی به دست آورید. مثلاً می‌توانید روح کودکان سقط شده را خریداری کنیم. بنابراین اگر به این چیزها نیاز دارید به دیپ وب مراجعه کنید. هر چیزی که بخواهید می‌توانید آن را با هزینه مناسب خریداری کنید.
7. نرم‌افزار TOR توسط دولت پشتیبانی می‌شود
این نرم‌افزار اولین بار توسط یک گروه بی‌طرف راه‌اندازی شد. اما سرانجام دولت به آن مسلط شد. به همین دلیل احتمال ناشناخته بودن افراد زیر سؤال رفته است. چگونه ممکن است این جرائم ناشناخته باقی بماند و دولت متوجه آن نشود. شاید درباره آن می‌دانند اما نمی‌خواهند صحبت کنند. این نرم‌افزار به‌طور رسمی توسط وزارت امور خارجه آمریکا، حقوق بشر، سازمان کار، بنیاد فورد و آژانس همکاری بین‌المللی سوئد، پشتیبانی می‌شود. البته این سازمان‌ها مهره‌های اصلی هستند که علاوه بر آن‌ها عوامل دیگری نیز نقش دارند.
8. از طریق آن می‌توان به حقیقت دست یافت
در کشورهای مختلف جهان نمی‌توان آزادانه صحبت کرد. روزنامه‌نگارها نیز با این محدودیت‌ها مواجه هستند. دیپ وب به آن‌ها اجازه می‌دهد که آزادانه حرف بزنند. برخی کشورها مانند چین بر مطالب جرائم نظارت می‌کنند. این روزنامه‌نگارها می‌توانند در دیپ وب اخبار و حقایق را به اشتراک بگذارند.
اگر همیشه فکر می‌کردید که مقامات رسمی چگونه به اطلاعات دست پیدا می‌کنند باید بدانید که از این راه. زیرا آن‌ها هم از دیپ وب استفاده می‌کنند.
9. مکان خطرناکی است
در دیپ وب باید بسیار مراقب باشید. اگر غیرحرفه‌ای هستید این مکان برای شما مناسب نیست. با یک کلیک اشتباه عمر کامپیوترتان به انتها می‌رسد. دیپ وب پر از هکر است و باوجوداینکه بیشتر آن‌ها در ازای ارائه سرویس پول دریافت می‌کنند اما بیشتر آن‌ها اهداف شرورانه دارند. این هکرها لینک‌های جالب تولید کرده تا برای افراد جذاب باشند، درنتیجه یک کلیک ویروس یا هر بدافزاری به سیستم شما وارد می‌شود اگر به سیستم خود علاقه دارید باید دراین‌باره محتاط باشید.
مرورگر Tor چگونه کار می کند؟
Tor، مسیریابی وب سایت مورد نظر شما را از طریق یک سری سرورهای پروکسی انجام می دهد که توسط هزاران داوطلب در سراسر دنیا اداره می شود که آدرس آی پی شما را به شکل غیرقابل شناسایی و غیرقابل ردیابی تبدیل می کند. مرورگر Tor مثل جادو عمل می کند اما نتیجه آن تجربه ای مشابه دارک وب است؛ غیرقابل پیش بینی، غیرقابل اعتماد و به طور آزاردهنده ای آهسته.
چگونه از دارک وب بازدید کنیم ؟
عملا بسیار ساده می توانید این کار را انجام دهید. کافی است که مرورگر Tor را نصب کنید و از آن استفاده کنید. وارد این آدرس وب سایت www.torproject.org شوید و مرورگر را دانلود کنید و تمام ابزار مورد نیاز در این مرورگر وجود دارد. اما چیزی که دشوار است دانستن این موضوع است که چه چیزی را باید جستجو کنید. در اینجا ما خیلی به این مسئله نمی پردازیم و تنها برای شما آرزوی جستجوی امنی را داریم.
زیر پوست دارک وب
وب سایت های تاریک تا حد زیادی شبیه هر سایت دیگری می باشند اما تفاوت های مهمی میان آنها وجود دارد. یکی از این تفاوت ها، ساختار نامگذاری می باشد. وب سایت های دارک به جای اینکه به com. یا co. ختم شوند، به onion. ختم می شوند. بر طبق نوشته های ویکی پدیا، ” onion. یک دامنه سطح‌ بالا است که برای سرویس ناشناس از طریق شبکه تور طراحی شده است.” مرورگرهای با پروکسی مناسب می توانند به این سایت ها دسترسی پیدا کنند، اما دیگران نمی توانند.
وب سایت های دارک از یک ساختار نامگذاری استفاده می کنند که URL هایی را ایجاد می کند که اغلب غیر ممکن است به یاد بمانند. به عنوان مثال، یک سایت تجاری محبوب به نام Dream Market از طریق آدرس نامشخص “eajwlvm3z2lcca76.onion” قابل دسترسی است.
نیمه ی روشن دارک وب چیست؟ آیا غیرقانونی است؟
ما نمی خواهیم شما را با این تصور که همه چیز در دارک وب ناسازگار و غیرقانونی است، ترک کنیم. شبکه تور Tor به عنوان یک کانال ارتباطی ناشناس آغاز شد و همچنان به هدف ارزشمندش در کمک به برقراری ارتباط در محیط هایی که با آزادی بیان خصومت دارند، خدمت می کند. Tiquet می گوید: “بسیاری از مردم از آن در کشورهایی استفاده می کنند که در معرض استراق سمع بوده یا دسترسی به اینترنت جرم می باشد.”
اگر می خواهید همه چیز را درباره محافظت از حریم خصوصی یا رمزنگاری مجازی یاد بگیرید، دارک وب، مطالب زیادی برای ارائه دارد. انواع سرویس های پست الکترونیکی خصوصی و رمزگذاری شده، دستورالعمل های نصب یک سیستم عامل ناشناس و راهنمایی های پیشرفته برای حفظ حریم خصوصی در آن وجود دارد.
برای بعضی از سازمان ها چیزهای بسیار با ارزشی در این فضا وجود دارد. سازمان های مجری قانون، گوش به زنگ هستند و در دارک وب به دنبال داده های دزدیده شده از نقض های امنیتی اخیر هستند که ممکن است منجر به ادامه یافتن جرایم شود. بسیاری از رسانه ها، سایت های افشاگری را دنبال می کنند تا اخبار جدیدی به دست بیاورند.
یکی دیگر از مزایای استفاده از وب تاریک این است که اگر اطلاعات خود را در آنجا پیدا کردید، می دانید کار چندانی در باره آن نمی توانید انجام دهید، اما حداقل متوجه می شوید که به خطر افتاده اید.

یکی از نکات بسیار مهم در دارک وب آن است که هدایت کنندگان آن هیچگاه حتی در صورت دستگیری به طور کامل معرفی نمی شوند. کوچکترین اطلاعاتی در زمینه هویت احتمالی آنها وجود ندارد. با وجود آنکه برخی از سرورهای سرویس دهنده نیز قابل شناسایی است، اما خبری از جلوگیری آنها وجود ندارد.
و اما یک سوال بسیار مهم در این زمینه وجود دارد؛ نیروهای انتظامی و پلیس قادر به دستگیری هدایت کنندگان نیستند؟
عملکرد مقامات مسئول اجرای قانون در یافتن و پیگیری صاحبان سایت هایی که کالاها و خدمات غیرقانونی را به فروش می رسانند در حال بهبود است. اخیرا، یک تیم از پلیس های اینترنتی از سه کشور با موفقیت AlphaBay ، بزرگترین منبع قاچاق کالا در دارک وب را در سراسر شبکه منهدم کرد. اما بسیاری از این کلاهبرداران به سادگی به جاهای دیگر مهاجرت کردند.
اما بسیاری از کشورهای جهان بخشی را در پلیس ملی، فدرال، مخفی و سایبری خود تاسیس کرده اند که فعالیت های دارک وب را شناسایی و مجرمان را دستگیر نماید. به عنوان مثال در بخش های فقیر نشیت کشور فیلیپین دزیده شدن کودکان، تجاوز و استفاده های ابزاری در دارک وب امری شناخته شده بود اما به دلیل ضعف امنیتی در این قسمت از کشور، اقدام خاصی در این زمینه صورت نمی گرفت اما به تازگی اخباری در این زمینه منتشر شده است که یک واحد ویژه از نیروهای پلیس فیلیپین برای کنترل اوضاع این مردم سازماندهی شده اند. نیروهای FBI یا پلیس فدرال ایالات متحده نیز به طور مداوم در این زمینه حضور دارند. کشف و ردیابی چند تیم بسیار خطرناک که اعضای بدن دختران را قطع کرده و سپس دختران را به صورت زنده در دارک وب به فروش می رسانند، از جمله آخرین اقدامات FBI در این زمینه بوده است. در نوامبر ۲۰۱۴ بود که FBI و Europol شبکه‌هایی عظیم مخفی شده در شبکه تور که مرتبط با مواد مخدر و پول شویی بودند را نابود کردند. در این مجموعه سه سایت بزرگ و معروف از ۶ سایت مرتبط با مواد مخدر قرار داشتند. با این وجود این اقدامات به هیچ وجه از سرعت رشد دارک وب جلوگیری نکرده و تنها مانند مسکن های موقتی است. از آنجایی که دارک وب دارای درآمد سرشاری است، برخی از دولت ها به طور مخفیانه آن را حمایت می کنند. کشورهای آفریقایی، آمریکای لاتین و اروپایی شرقی در ظن این اتهام قرار دارند. برخی کشوهای آسیایی از جمله کشورهای پر جمعیت نیز مدت هاست که لیست پر طرفدارترین کاربران دارک وب قرار دارند. ردگیری دارک وب به دلایلی که در طول متن به آن اشاره کردیم، کاری دشوار و گاها غیر ممکن است. دارک وب تنها زمانی نابود خواهد شد که کاربران دست از پشتیبانی آن بردارند.نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.