تکنولوژی گوریلا گلس

تکنولوژی گوریلا گلس

مطمئنا تا اکنون نام گوریلا گلس به گوش‌تان خورده است. گوریلا گلسنام تکنولوژی است که شیشه را در مقابل خراش و ضربه مقاوم‌تر می‌سازد.

اگرچه بیشتر ما به‌علت استفاده از گوریلا گلس در تلفن‌های هوشمند وتبلت‌ها آن را می‌شناسیم، اما باید بدانید که گوریلا گلس در سایر دستگاه‌ها و بخش‌هایصنعت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گوریلا گلس چیست؟

گوریلا گلس توسط شرکت Corning ساخته شده است. این شیشه‌ از ماده‌ایبه نام آلومینوسیلیکات قلیایی که از پیوند آلومینیوم، اکسیژن و سیلیکون باهم تشکیلمی‌شود، ساخته شده است. این ماده، ماده‌ای نیست که به‌صورت عادی در طبیعت پیدا شود.

کورنینگ توسعه گوریلا گلس کار خود را از اواسط سال 2005 آغاز کرد وآن را به گونه‌ای طراحی نمود که در برابر صدمه و خراش مقاوم و نیز سبک و نازک(ضخامت 0.4 میلی‌متر) باشد.

بااین‌حال، گوریلا گلس اولین پیشرفتی نبود که کورنینگ در این بخشانجام داد. این شرکت پیش از این با نام Chemcor شناخته می‌شد و انواع دیگری ازشیشه‌های مقاوم را تولید می‌کرد که در وسایل خانگی‌ و دستگاه‌های بینایی‌سنج مورد استفاده قرار می‌گرفت و دراتومبیل‌ها، هوافضا و موارد دارویی کاربرد داشت. بااین‌حال موفقیت واقعی کورنینگ درسال 2010 با استفاده در اسمارت‌فون‌ها آغاز شد.

با وجود تکنولوژی‌ که موجب می‌شود شیشه حتی با ضربه چکش نیز شکستهنشود، گوریلا گلس موجب نمی‌شود که تبلت و اسمارت‌فون شما غیرقابل شکستن شود. همه‌چیزبه ورژن گلس و چند فاکتور دیگر مانند ضخامت بستگی دارد. بنابراین بهتر است ازگوریلا گلس به‌عنوان تکنولوژی‌ که از صفحه نمایش گوشی ما در برابر خراش و خشمقاومت می‌کند، یاد کنیم.

در ادامه با ورژن‌های مختلف گوریلا گلس و تفاوت‌های اساسی آن‌هاآشنا خواهید شد.

تفاوت‌های اساسی بین ورژن‌هایمختلف گوریلا گلس:

 

گوریلا گلس 1

 

اولین گوریلا گلس بین سال‌های 2005 و 2006 آماده و ساخته شد، امابه‌صورت جدی با آی‌فون وارد میدان شد. اپل دستگاه خود را در سال 2007 به جهان عرضهکرد. بنابر درخواست شرکت، تکنولوژی نمایشگر آن 1.5 میلی‌متر ضخامت داشت و دارای یکپوشش اولئوفوبی بود که جذب اثر انگشت و لک را به حداقل می‌‌رساند.

هرچند آی‌فون تنها اسمارت‌فونی نبود که از گوریلا گلس در صفحهنمایش خود استفاده کرد. شرکت کورنینگ موفق شد در نسل اول گوریلا گلس، تکنولوژی خودرا برای 250 دستگاه عرضه کند.

 

گوریلا گلس 2

در سال 2012 شرکت کورنینگ در جریان برگزاری CES، گوریلا گلس 2 را عرضه کرد. این گلس به همان مقدار قبل مقاوم بوداما تفاوت و به‌روزرسانی اصلی آن در ضخامت شیشه بود. نسل دوم حدود 20% از نسل اولنازک‌تر بود. در تست‌های آزمایشگاهی، این شیشه توانست تا 50 کیلوگرم فشار را بدونترک‌خوردن و شکسته‌شدن تحمل کند.

این رو همبخون:

سامسونگ برنامه دارد تا بریدگی سوراخ‌ماننددوربین را از نمایشگر حذف کند

۱۳۹۷/۱۲/۲۴

در همان سال، گوریلا گلس در 60 میلیون دستگاه به کار برده شده بود.از آن‌جا که این نسخه از نسخه نخستین، نازک‌تر بود به تولیدکنندگان این امکان رامی‌داد که مدل‌های سبک‌تر و نازک‌تری از اسمارت‌فون‌های خود را تولید نمایند. هردو دستگاه Nexus 4 و Galaxy S3 به گوریلا گلس 2 مجهز شده بودند.

 

گوریلا گلس 3

گوریلا گلس 3، مقاومت بیشتری را نسبت به نسخه پیشین که تنها بر رویضخامت تمرکز کرده بود، ارایه داد. در این نسل، تکنولوژی “مقاومت محلی در برابرآسیب” یا به اختصار (NDR) معرفی شد که مقاومت شیشه را دربرابر خط‌و‌خش‌های عمیق افزایش می‌داد. بنابر ادعای شرکت کورنینگ این نسل تا حدود35% از ایجاد خط‌و‌خش بر روی صفحه‌نمایش جلوگیری می‌کرد.

کورنینگ تصمیم گرفته بود در سومین نسل گوریلا گلس، مقاومت اینتکنولوژی را نسبت به نسخه‌های پیشین افزایش دهد. آن‌ها توانستند به لطف یک فرآیندتولید جدید یه این هدف دست‌ پیدا کنند. در جریان برگزاری رویداد CES 2013، گوریلا گلس 3 (GG 3) عرضه شد و پس از آن در صفحه‌نمایشاسمارت‌فون‌هایی چون GalaxyS4 سامسونگ، MotoG موتورولا و Moto X موتورولا از این نسخه از گوریلاگلس استفاده شد.

 

گوریلا گلس 4

در سال 2014، کورنینگ گوریلا گلس خود را با هدف جدید و جسورانه‌ایارایه نمود. کمپانی کورنیگ در طی یک نظرسنجی متوجه شد که 70% از آسیب‌هایی که بهصفحه‌نمایش گوشی‌های هوشمند وارد می‌شود بر اثر سقوط این دستگاه‌ها اتفاق می‌افتد؛بنابراین شرکت سرمایه‌گذاری جدید خود را بر روی مقاوم‌سازی شیشه‌های خود آغاز کرد.در نتیجه نسل چهارم از گوریلا گلس (GG 4)، با تمرکز بر رویمقاومت در اثر سقوط تولید شد.

در واقع بنابر مطالعات آزمایشگاهی، نسل چهارم گوریلا گلس، دو برابراز نسل پیشین خود مقاوم‌تر بود. مشخصا این تکنولوژی‌ در مقایسه با Moto ShatterShield (تکنولوژی به کار برده شده در Moto Force) مقاومت کمتری داشت. گوشی‌هایهوشمند Galaxy Note 5 و ZenFone 2 Laser از جمله معدود دستگاه‌هایی هستندکه از تکنولوژی گوریلا گلس 4 بهره می‌بردند.

 

گوریلا گلس 5

نسل پنجم با تمرکز بر روی مقاومت بیشتر در اثر سقوط و 4 برابرعملکرد بهتر در اثر ضربه و آسیب نسبت به نسل پیشین خود ارایه شد. بنابر گفتهکورنینگ، نسل پنجم گوریلا گلس در مطالعات آزمایشگاهی از سقوط 1.6 متری جان سالم به‌در‌برده است. همچنین شرکت تضمین کرده که تکنولوژی گوریلا گلس 5 می‌تواند در 80% ازمواقع در سقوط‌ از ارتفاع 1 متری بر روی سطوح بسیار سخت، از شکسته‌شدن و ترک‌برداشتنصفحه‌نمایش جلوگیری کند.

 

گوریلا گلس 6

در جولای 2018، گوریلا گلس 6 که یک پیشرفت عظیم نسبت به نسل 5اممحسوب می‌شد، معرفی شد. کورنینگ در معرفی این تکنولوژی اعلام کرد که شیشه محافظ رابا روش‌های سختگیرانه جدید، مورد آزمایشات دقیق قرار داده است؛ درنتیجه نسل 6امگوریلا گلس می‌تواند 15 سقوط متوالی از ارتفاع 1 متر بر روی سطوح خشن را تحمل کند.گفته می‌شود که گوریلا گلس 6، 2 برابر بیشتر از نسل 5ام مقاومت دارد. در حال حاضراز این تکنولوژی بر روی جدیدترین اسمارت‌فون‌های پرچم‌دار مانند Galaxy S10 سامسونگ، استفاده می‌شود.

 

آیا اسمارت‌فون من از گوریلا گلس بهره می‌برد؟

در گذشته باتوجه به اینکه اسمارت‌فون‌ها در کدام نقطه از جهانارایه می‌شدند، در آن‌ها تغییراتی اعمال می‌شد. بیشتر تولید‌کنندگان از تکنولوژیضدخش گوریلا گلس بهره می‌برند؛ اما تعدادی از آن‌ها چون سونی، تکنولوژی مختص بهخود را ارایه نموده‌اند. درگون‌تیل (Dragontail)، یک تکنولوژی مشابهگوریلا گلس است که به‌صورت گسترده در شرکت‌های چینی استفاده می‌شود. همچنین نمایشگرهاییوجود دارند که در تولید آن‌ها از آلومینیوم و‌ کریستال یاقوت کبود استفاده می‌‌شود.

در وب‌سایت کورنینگ، بخشی وجود دارد که شما می‌توانیددر آن تولیدکنندگانی را که از تکنولوژی‌ گوریلا گلس استفاده می‌کنند و نسخه‌ای ازگوریلا گلس را که در مدل‌های مختلف دستگاه‌های عرضه‌شده توسط تولیدکنندگان ارایهشده است، مشاهده نمایید. در گذشته، شرکت‌های مختلف به‌منظور جلوگیری از افزایشقیمت نهایی محصولات خود در بازارهای درحال‌توسعه، از گوریلا گلس استفاده نمی‌کردند؛به‌هرصورت امروزه این اقدام کمتر در بین تولیدکنندگان دیده می‌شود.

اکنون شما می‌توانید با رفتن به این وب‌سایت از نسخه گوریلا گلس استفاده شده دردستگاه خود اطلاع پیدا کنید. آیا اسمارت‌فون شما از تکنولوژی گوریلا گلس بهره می‌برد؟شما کدام نسخه از گوریلا گلس را استفاده می‌کنید؟‌