مقایسه Kotlin با Java برای برنامه نویسان اندرویدی

 مقایسه Kotlin با Java برای برنامه نویسان اندرویدی

از وقتی که شرکت سازنده ی اندرویدی یعنی گوگل در مراسم google IO در سال 2017 میلادی زبان برنامه نویسی kotlin را بعنوان یک زبان رسمی برای توسعه ی اپ های اندرویدی معرفی کرد ، برنامه نویسانی که میخواهند توسعه ی اپ های اندرویدی را یاد بگیرند سر دو راهی می مانند و بزرگترین سوال این است که kotlin بهتر است یا java ؟
پاسخ : 
اگر شما کاملا مبتدی هستید و تا به حال توسعه ی اپ های اندرویدی را شروع نکرده اید پاسخ من java است و اگر قبلا توسعه دهنده ی اپ های موبایل بودید و حال میخواهید یک پرش بسوی بازار سودآور توسعه اندروید داشته باشید پاسخ من kotlin خواهد بود . 
در مقاله ای که در زیر برای شما آورده ام توضیح دادم چرا یک مبتدی باید با java شروع کند و کسی که java را بلد هست حتما باید kotlin را یاد بگیرد . پس مقاله ی زیر را از دست ندهید . 
ممکن است این سوال در ذهن دوستانی ایجاد شود که مبتدی هستند و میخواهند تازه برنامه نویسی اندروید را شروع کنند، با وجود اینکه کاتلین قوی تر ، کد نویسی کمتری دارد و همچنین توسط گوگل بعنوان زبان رسمی انتخاب شده است ، چرا باید java یاد بگیرم  ؟ 
در ادامه بصورت کامل به این سوال پاسخ خواهم داد که چرا زبان برنامه نویسی java را برای شروع برنامه نویسی اندروید مقدم میدانم ! 
برای شروع برنامه نویسی اندروید با زبان java شروع کنید 
اولین چیزی که وجود دارد، این است که برنامه نویسی اندروید همه چیز نیست . بعنوان یک برنامه نویس شاید برنامه نویسی اندروید را بعنوان شروع حرفه ی خود انتخاب کرده باشید ولی با یادگیری یک زبان برنامه نویسی کامل و گسترده مثل جاوا ، شما در زمینه های دیگری نیز میتوانید فعالیت کنید چرا که java مختص برنامه نویسی اندروید نیست و همین موضوع باعث میشود فرصت های شغلی بیشتری پیش رو داشته باشید . 
دومین مسئله ای که وجود دارد انجمن بزرگ برنامه نویسان java به پاس قدمت زیاد java است که یک برنامه نویس تازه کار ، در صورت مواجه با مشکلات فنی برنامه نویسی به راحتی میتواند مشکل خود را با پرسش و پاسخ در آن انجمن ها حل کند . 
بسیاری از مشکلات برنامه نویسی که ممکن است برای یک برنامه نویس تازه کار رخ دهد توسط انجمن های برنامه نویسی پاسخ داده و حل شده است .
در حالی که اگر همین مشکلات را به زبان kotlin سرچ کنید پاسخ های خوب و زیادی پیدا نمیکنید چون kotlin هنوز یک زبان برنامه نویسی جدید است . 
همچنین منابع آموزشی زیادی مثل کتاب و فیلم و سایت برای شروع برنامه نویسی اندروید با جاوا وجود دارد در حالی که این گستردگی آموزشی ، برای زبان kotlin هنوز وجود ندارد . 
این مسائل در طول زمان ، برای زبان برنامه نویسی kotlin قطعا حل خواهد شد ، هر چه برنامه نویس بیشتری گِرد یک زبان برنامه نویسی جمع شده باشند ، آن زبان بیشتر ارتقا خواهد یافت و درباره ی kotlin هم به مرور زمان به این شکل خواهد بود اما شاید هرگز به محبوبیت و پذیرش زبان برنامه نویسی java نرسد . 
به همین علت به برنامه نویسانی که تازه میخواهند برنامه نویسی اندروید را شروع کنند ابتدا java را پیشنهاد خواهم داد سپس kotlin .
به هر حال این یک قانون سفت و سخت نیست و یک پیشنهاد آموزشی است . اگر شما در مورد java و kotlin تحقیق کرده اید و مطمئن هستید که kotlin برای شروع شما مفید است با kotlin شروع کنید . 
اما این موضوع را به یاد داشته باشید وقتی شما java را یاد گرفته باشید یادگیری kotlin برای شما آسان و لذت بخش تر خواهد بود چرا که kotlin  بصورت 100% با java سازگار است . 
کدهای kotlin در نهایت به بایت کدهای java کامپایل میشود و روی ماشین JVM اجرا میشود .
برنامه نویسان java باید kotlin را یاد بگیرند
یک سری از افراد وجود دارد که java را بلد هست یا اینکه قبلا اپ اندرویدی با java تولید کرده است به این افراد شدیدا توصیه میکنیم kotlin را نیز یاد بگیرند چون kotlin بهره وری بسیار بالایی دارد . 
فکرش را بکنید ، شما میتوانید کاری که با 50 خط در java انجام میدهید را با یک خط در kotlin انجام دهید ! kotlin را میتوان یک زودپز برنامه نویسی تعبیر کرد . 
شما دیگر نیاز نیست مثل java کارهایی از قبیل  getters and setters, equals(), hashCode() یا toString()   را انجام دهید kotlin خودکار انجام میدهد . 
در تصویر زیر یک مقایسه خوب بین java و  kotlin را مشاهده میکنید ، ببینید چقدر کدنویسی kotlin کمتر است  : 
 
توسعه دهنده ی زبان kotlin شرکت JetBrains میباشد که بسیاری از محیط های کدنویسی که ممکن است استفاده کرده باشید را تولید کرده است حتی محیط های کدنویسی برای java مثل  IntelliJ IDEA . 
همانطور که بالاتر هم گفتیم kotlin کاملا با java سازگار است . از آنجا که kotlin  بایت کدهای java تولید میکند شما میتوانید فریمورک ها و کتابخانه های java را در kotlin نیز استفاده کنید  . همچنین برنامه نویسان java هم میتوانند از کتابخانه ی kotlin که شما توسعه دادید استفاده کنند . 
حتی یکی از فریمورک های قوی java بنام spring نیز kotlin را پشتیبانی میکند ، البته از نسخه ی spring 5 به بعد . 
اگر چه در حال حاضر تمام نمونه کدها ، مثال ها و برنامه ها با زبان java هستند ولی در آینده ی نه چندان دوری ممکن است همگی به kotlin تغییر پیدا کنند چرا که گوگل بصورت رسمی ، kotlin را زبان برنامه نویسی اپ های اندروید معرفی کرده است . 
شرکت هایی که اپ تولید می کنند مدت هاست به kotlin  سوئیچ کردند و به همین علت است که در سال 2018 یک برنامه نویس موبایل java باید حتما kotlin را یاد بگیرد 
خب تقریبا تمام آنچه که باید یک برنامه نویس اندروید برای انتخاب java و kotlin بداند مطالب بالاست و خلاصه ی مطلب بالا هم این است که اگر شما کاملا مبتدی هستید و هیچ زبانی بلد نیستید ولی میخواهید برنامه نویسی اندروید را یاد بگیرید ، java را یاد بگیرید ولی اگر قبلا java را بلد هستید یا برنامه نویس اندروید با java  بودید حتما kotlin را یاد بگیرید . 
با یاد گیری زبان برنامه نویسی java بعنوان یک شروع کننده مبتدی ، شما درک عمیقی از برنامه نویسی را یاد میگیرید همچنین یک زبان گسترده را یاد میگیرید که فقط در توسعه ی موبایل کاربرد ندارد بلکه در تمام زمینه ها میتوانید استفاده کنید . 
و بعد از یادگیری java بعنوان زبان اولیه اگر قصد سرعت بخشیدن به عملکرد خود در برنامه نویسی اندروید را دارید kotlin را یاد بگیرید 

نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.