الگوریتم های گوگل را بشناسید

الگوریتم های گوگل را بشناسید
الگوریتم های گوگل را بشناسید

اگر گوگل همان چراغ جادویی‌ست که قرار است کاربرها را به خواسته‌شان برساند، الگوریتم‌هایش به عنوان بچه‌ غول‌های گوگل، حواسشان هست که چه‌ طور کاربرها را به مسیر درست هدایت کنند. حتما اسم الگوریتم‌های گوگل به گوشتان خورده! الگوریتم پاندا، پنگوئن، مرغ‌ مگس‌خوار، ‌رنک‌‌برین، کبوتر، الگوریتم گورخر و پیج لایوت. اگر می‌خواهید سایت شما جزء پیشنهادهای اول گوگل به کاربرها باشد خوب است این مطلب را تا انتها بخوانید تا با شناخت ویژگی‌های شخصیتی الگوریتم‌ها به شناخت غول گوگل، نزدیک‌تر شوید. صاحبان وب سایت که دوست دارند وب سایتشان در صف اول موتورهای جستجو قرار بگیرد. همیشه به دنبال راه هایی برای این هستند که عملی را انجام دهند وب سایتشان به لحاظ فنی قابل فهم برای موتورهای جستجو باشد و با منطق های گوگل هم راستا باشد. البته این کار کاملا فنی و تخصصی است. موتورهای جستجوگر برای شناخت و درجه بندی وب سایت ها الگوریتم های متنوعی دارند که همه صاحبان وب سایت که می خواهند در اندازه گیری های این الگوریتم ها سهمی داشته باشند و شناخته شوند. یادآور این می شوم افرادی که در زمینه سئو فعالیت دارند باید با این الگوریتم ها آشنایی کامل داشته باشند.

الگوریتم چیست؟
 در یک تعریف عمومی به مجموعه ای از دستور العمل ها و فرمول هایی که با زبان رسا و دقیق به همراه جزئیات لازم و به صورت مرحله به مرحله به گونه اجرا شده باشند که هدف خاصی را دنبال کنند و شروع و پایان آنها نیز مشخص باشد، الگوریتم گفته می شود.
الگوریتم های گوگل برای بهینه سازی و سئو در گوگل مورد استفاده قرار می گیرد. فرآیندی که موتور های گوگل بر اساس آن تجزیه و تحلیل وب سایت ها را انجام می دهند. الگوریتم های گوگل شامل معادلات گوناگون و متفاوت و تابع است که برای کاربر نمایش داده شود. خزنده موتور های جستجو همه اطلاعات و داده ها را گرد آوری کرده و ذخیره و نگهداری می نماید. در حقیقت اگوریتم ها به شکل ریاضی می باشند که محتویات و اطلاعات توسط آنها طبقه بندی می شود تا زمانی که به این داده ها کاربر احتیاج داشته باشد.

الگوریتم های گوگل به چند دسته تقسیم می شوند؟
الگوریتم های گوگل به دو دسته تقسیم می شوند، الگوریتم های اصلی که در واقع جز هسته اصلی گوگل هستند و بر اساس پارامترهای مختلف سایت های اینترنتی را رتبه بندی می کنند و الگوریتم هایی که به صورت جانبی برای شناسایی سایت های اسپم و یا بهبود نتایج جستجو و بهینه سازی پرس و جوهای کاربران استفاده می شوند، برخی از الگوریتم های دسته دوم عبارتند از:
oالگوریتم گوگل پاندا
oالگوریتم گوگل پنگوئن
oالگوریتم مرغ مگس خوار
oالگوریتم گورخر
oالگوریتم کبوتر
oالگوریتم  Page Layout
oالگوریتم رنک برین
oالگوریتم PayDay Loan
oالگوریتم Page Authority
oالگوریتم کافئین
oالگوریتم mobilegeddon
هر کدام از این الگوریتم ها دستورالعملی را به اجرا در می آورند و نکاتی برایشان دارای اهمیت است، در زیر به توضیح هرکدام ازالگوریتم های بالا می پردازیم:

1- الگوریتم پاندا / ویژگی‌های شخصیتی : آرام/مهربان/کتاب‌خوان
پانداها شخصیت آرام و کتاب‌خوانی دارند، بنابراین به راحتی می‌توانید تصور کنید روزانه تعداد زیادی پاندا در حال خواندن محتوای وب‌سایت شما هستند. آن‌ها تمام مطالب را به دقت می‌خوانند و کیفیت محتوا به شدت برایشان اهمیت دارد و دیگر نمی‌‌شود مثل قبل با ردیف کردن کلمات کلیدی در یک متن، پانداها را فریب داد. آن‌ها به خوبی می‌توانند یک متن مفید را از یک متن ضعیف تفکیک کنند، می‌توانند کاری کنند که هیچ کاربری پایش به یک سایت بی‌کیفیت کشیده نشود چون آن‌ها محتوایی را که دوست ندارند، به کسی معرفی نمی‌کنند.
حتما بارها و بارها این را شنیده اید که در اینترنت مطالب به راحتی کپی می شود و در سایتی دیگر قرار می گیرد. خوب این عمل فرآیند سئو را دچار اختلال می کرد و سایت های با کیفیت و دسته اول واقعا در میان انبوهی از سایت ها ناپدید می شدند و جایگاه خاصی نداشتند. تا اینکه الگوریتم پاندا به یاری آن ها شتافت. به این صورت که خزنده های این الگوریتم مدام به دنبال مطالب و محتوای دسته اول است و دیگر سایت ها را که مطالب را کپی می کنند را شناسایی و از لیست جستجو حذف می کند.

پانداها از چه محتوایی خوششان نمی‌آید؟
1- محتوای خلاصه شده و ناقص
پانداها علاقه‌ای به خواندن متن‌های دو سه جمله‌ای ندارند. آن‌ها خوب می‌دانند که یک متن کوتاه فرصت کافی را برای پاسخ دادن به نیازهای مخاطب ندارد، به همین دلیل، چشم‌شان را روی متن‌های ناقص و خلاصه‌شده می‌بندند.

2- تکرار حرف‌های قبلی با کپی‌ کردن محتوا
پانداها مثل هر کس دیگری دوست ندارند یک متن را برای بار چندم بخوانند، بنابراین حتی اگر بیست درصد مطلب شما تکراری باشد، آن‌ها دیگر رغبتی به خواندن نخواهند داشت. پس اگر از سایت‌های دیگر برای تولید محتوا استفاده می‌کنید حواستان باشد که یک پاندا قبلاً همه‌ی آن‌ها را خوانده و حالا اگر قرار نیست حرف جدیدی بزنید، حداقل می‌توانید از زاویه‌ی تازه‌ای به آن موضوع نگاه کنید و با جمله‌بندی‌های خاص خودتان به سراغش بروید تا متنتان هم‌چنان جذاب و خواندنی باشد.

3- جمع‌آوری و گلچین کردن محتوا
اگر اهل جمع‌آوری مطلب از وب‌سایت‌های مختلف هستید و از هر مطلب یک قسمت برمی‌دارید و گلچین می‌کنید، باید بدانید پانداها هر کدام از آن مطالب را به شکل کامل خوانده‌اند و حالا به یک گلچین راضی نمی‌شوند. پس این روش هم سیاست خوبی برای تولید محتوا نیست.

4- غالب بودن آگهی یک صفحه بر محتوای تولید شده
اگر موقع خواندن کتاب هر چند ثانیه، یک نفر با تبلیغی تازه از لا به لای صفحات کتاب بیرون بپرد، چه کار می‌کنید؟ اگر تا می‌خواهید تمرکز کنید پیام‌های تبلیغاتی جلوی چشمتان ظاهر شوند چه؟! همه‌ی‌ ما این جور وقت‌ها کلافه می‌شویم و احتمالاً کتاب را به دورترین نقطه‌ی ممکن پرت می‌کنیم! بنابراین اگر توی سایتتان راه به راه محصولات مختلف را تبلیغ کرده‌اید و بنرها و پیام‌های تبلیغاتی از سر و کول سایتتان بالا می‌روند، بدانید که الگوریتم پاندا با عصبانیت دور سایت شما یک خط قرمز پررنگ می‌کشد. پس اعتدال را رعایت کنید.

5- ناهماهنگی محتوا با گوگل
اگر توی سرچ گوگل وعده‌ی چیزی را بدهید و مخاطب‌ها با هزار ذوق و شوق روی لینک شما کلیک کنند و بعد با یک صفحه خالی مواجه شوند مثل این است که کلی مهمان دعوت کنید و بعد خودتان بگذارید بروید. این جور وقت‌ها انتظار نداشته باشید کسی به وعده‌هایتان توجه کند. شما دارای محتوای ناسازگار هستید و پانداها خیلی زود پیدایتان می‌کنند و گرفتار می‌شوید.

چه طور دل پاندا را به دست بیاوریم؟!
موارد بالا از مهم‌ترین موضوعاتی‌ست که می‌تواند پاندا را از سایت شما ناامید کند اما هنوز راه برای به دست آوردن دل پاندا هست. فقط کافی‌ست سری به مطالب قدیمی وب‌سایت بزنید، مطالب تکراری را حذف کنید، بعد بروید سراغ چک کردن هماهنگی بین مطالب و عنوان‌ها و خلاصه این که از شیوه‌های اشتباه تولید محتوا دست بردارید و بدانید تولید محتوای باکیفیت و مفید یک کار زمان‌بر است که در طولانی‌ مدت، شما را به نتیجه دل‌خواه می‌رساند.

2- الگوریتم پنگوئن/ ویژگی‌های شخصیتی : اهل پیوند صمیمی/متنفر از تکرار کلمات/درون‌گرا
زمانی لینک های اسپم تمامی اینترنت را گرفته بود و جعل در اعتبار لینک ها کاربران را به شدن آزار می داد. الگوریتم  پنگوئن وظیفه شناسایی لینک های اسپم و سایت هایی را که برای بهبود رنکینگ خود بک‌لینک خریداری می‌کنند به عهده دارد. لینک های اسپم باعث می شدند کاربران با سرچ کردن به مقصد واقعی خود نرسند. مثلا با سرچ عنوان مورد نظر وارد جایی می شدند که به هیچ عنوان ارتباطی نداشت و از هدف دور می شدند. همانطور که می‌دانیم گوگل برای سایتی که تعداد لینک ورودی به آن از سایت‌های دیگر بیشتر باشد امتیاز بالاتری قائل شده و آن را در رتبه‌های بالاتر جستجو قرار می‌دهد. این عمل باعث شده بود تا افرادی سودجو به صورت فله‌ای اقدام به قرار دادن لینک وب‌سایت های دیگر کرده و بابت آن پول دریافت کنند.
اگر پیوند پنگوئن‌ها در صف‌های طولانی شما را به یاد پیوندها و لینک‌ها در دنیای وب‌سایت‌ها می‌اندازد خوب است بدانید پنگوئن‌ها از هر نوع پیوند یا لینکی خوششان نمی‌آید. آن‌ها به دنبال لینک‌های طبیعی و معتبرند و وب‌سایت‌هایی با لینک‌های اسپم و غیر مرتبط را جریمه می‌کنند.

مبارزه‌ی پنگوئن با لینک‌سازی اسپم یا (link schemes)
فرض کنید شما یک نامزد انتخاباتی هستید که برای برنده شدن در انتخابات رای‌های زیادی را خریداری کرده‌‌اید. در این مرحله شما رای‌های زیادی به دست آورده‌اید اما با شمارش آراء مشخص می‌شود که این افراد اصلا حق رای نداشته‌اند، بنابراین شما به یک‌باره از رتبه‌ی یک و دو به رتبه‌های بسیار پایین مثل دویست یا سیصد سقوط می‌کنید.
این رای‌های نامعتبر خریداری شده همان لینک‌های غیرطبیعی و اسپم است که از سایت‌های نامعتبر و بدون ربط خریداری کرده‌اید و آن کسی که رای‌های شما را بررسی می‌کند و می‌شمارد، الگوریتم پنگوئن گوگل است.
پنگوئن، وب‌سایت شما را بابت لینک‌های اسپم و بالا آمدن جعلی در رتبه‌ی نتایج گوگل جریمه می‌کند و به پایین‌ترین جایگاه در صفحه‌ی نتایج جست و جوی گوگل می‌کشاند.

مبارزه‌ی پنگوئن با تکرار کلمات کلیدی یا (Keyword Stuffing)
اگر کلمات کلیدی‌تان را به غول‌های چراغ جادوی گوگل اعلام کنید، پنگوئن اجازه نمی‌دهد از سایت‌های بدون ربط سر در بیاورید. در گذشته بسیاری از سایت‌ها برای این که افراد بیشتری را به کلیک کردن روی لینک وب‌سایتشان ترغیب کنند از کلمات کلیدی به شکل انبوه در یک متن استفاده می‌کردند. خواندن این متن‌ها سخت بود و کاربردی برای مخاطب‌ها نداشت و تنها باعث افزایش نرخ کلیک و هم‌چنین بالا رفتن ترافیک ورودی سایت می‌شد. در نتیجه این وب‌سایت‌ها رتبه‌های بالا را در صفحه‌ی نتایج گوگل به دست می‌آوردند.
اما حالا تاکید پنگوئن گوگل روی وب‌سایت‌هایی‌‌ست که محتوای باارزش تولید می‌کنند و متن‌هایی که با کلمات کلیدی بمب‌باران شده‌اند، کنار گذاشته می‌‎شوند.

آیا پنگوئن کارت قرمز جریمه را نشانتان خواهد داد؟
پنگوئن به دلیل داشتن شخصیت درون‌گرا، هیچ‌وقت به شما اعلام نمی‌کند که جریمه شده‌اید. او بی سر و صدا وظیفه‌اش را انجام می‌دهد. ممکن است ترافیک وب‌سایت شما برای یک کلمه‌ی کلیدی به شدت کاهش پیدا کند یا ممکن است برای یک کلمه‌ی کلیدی مشخص، یکی از صفحات وب‌سایتتان از ایندکس گوگل خارج شود و یا این‌که با پیغام "لینک‌سازی غیرمعتبر" در گوگل وب‌مستر سایت رو به رو شوید. تمام این‌ موارد می‌تواند نشانه‌ی جریمه شدن شما توسط الگوریتم پنگوئن باشد اما اول مطمئن شوید بعد دست به اصلاحات بزنید، شاید مشکل از جای دیگری باشد. بنابراین از بررسی و آنالیز مداوم وب‌سایتتان غافل نشوید.

آیا پنگوئن دوباره به وب‌سایت جریمه شده اعتماد می‌کند؟
برای جلب اعتماد پنگوئن باید تمام لینک‌های جعلی را حذف کنید، برای این کار می‌توانید از گوگل وب‌مستر کمک بگیرید و سپس فایل لینک‌های اسپم را در Disavow the links آپلود کنید. هم‌چنین می‌توانید با تمرکز روی محتوای وب‌سایت و ایجاد هماهنگی بین عنوان‌ها و موضوع متن و تولید محتواهای جذاب و کاربردی، لینک‌های طبیعی و معتبر به دست بیاورید و اعتماد پنگوئن گوگل را جلب کنید. این فرآیند ممکن است کمی طول بکشد اما مطمئن باشید این تغییرات از چشم ربات خزنده‌ی گوگل دور نمی‌ماند.

3- الگوریتم مرغ مگس‌خوار / ویژگی‌های شخصیتی : دقیق/سریع/جدی
روزهای بدون مرغ مگس‌خوار گوگل چگونه گذشت؟!
به یاد آوردن روزهایی که نمی‌توانستیم منظورمان را به گوگل بفهمانیم خیلی سخت نیست. همه‌ی ما تجربه‌ی سرچ کردن و سردرآوردن از سایت‌های اسپم و بدون ربط را داشته‌ایم، همان‌وقت‌ها بود که غول چراغ جادوی گوگل متوجه شد کاربرها همیشه با کلمات کلیدی مشخص خواسته‌شان را نمی‌گویند، همان‌ وقت‌ها که گوگل وقتی با یک جمله مواجه می‌شد دست و پایش را گم می‌کرد و حتی حروف اضافه را به عنوان کلمات کلیدی به حساب می‌آورد و تا به خودمان می‌آمدیم، می‌دیدیم داریم وسط یک متن بی‌ربط دست و پا می‌زنیم و هر چند ثانیه هم پیام‌های تبلیغاتی مثل مشت‌های جانانه به سر و صورتمان می‌خورد و بعد از سرچ کردن با بدنی کوفته و کتک خورده از پای سیستم بلند می‌شدیم و به این نتیجه می‌رسیدیم که گوگل، زبان ما را نمی‌فهمد و چراغ جادویش از کار افتاده است. همه‌ی ما این روزها را به یاد می‌آوریم.

همکاری غول گوگل با مرغ مگس‌خوار
بعد از گذشت آن روزهای سخت، گوگل از سریع‌ترین و بادقت‌ترین پرنده یعنی مرغ مگس‌خوار دعوت به همکاری کرد. تمرکز اصلی مرغ مگس‌خوار گوگل، بر مفهوم عبارت‌هایی‌ست که کاربرها سرچ می‌کنند. این الگوریتم می‌تواند با دیدن هر کلمه، تمام کلمات مترادف و مرتبط با آن را در سریع‌ترین زمان ممکن پیدا کند و با دقت بالا شما را به خواسته‌تان برساند. او به دنبال کشف روابط معنایی بین کلمات و ساختن شبکه‌های معنایی‌ست. در واقع این الگوریتم به شما اجازه می‌دهد تا با خیال راحت صندلی‌تان را مقابل صندلی آقای گوگل بگذارید و با هم گفت و گو کنید. این الگوریتم بیشتر به تجزیه و تحلیل عبارات جستجو شده توسط کاربران می پردازد تا گوگل با این کار بتواند نتایج بهتری را به کاربران نمایش داده و نتایج خود را بهبود بخشد. در واقع این الگوریتم تاثیر مستقیمی در نتایج رتبه بندی ندارد و صرفا عباراتی را که کاربر جستجو کرده بررسی می کند و بر اساس خواسته های کاربر سعی می کند بهترین نتیجه را نمایش دهد.

جست و جوی معنایی ( Semantic Search) چه طور به الگوریتم مرغ مگس ‌خوار کمک می‌کند؟
فرض کنید در سرچ کردن دچار اشتباه شوید و مثلا به جای نوشتن "سالن ورزشی آفتاب" بنویسید "ورزشگاه آفتاب"، حتی در این صورت هم گوگل متوجه می‌شود که منظور شما همان سالن ورزشی‌ست و با این که ورزشگاهی به اسم آفتاب وجود ندارد شما را ناامید نمی‌کند و نمی‌گذارد دست خالی صفحه‌ی گوگل را ترک کنید.
جست و جوی معنایی گوگل فقط به این جا ختم نمی‌شود. فرض کنید شما سرچ می‌کنید: "برای گرفتگی شانه چه کار کنم؟" و بعد او به سراغ عبارت‌هایی مثل "درمان گرفتگی شانه" و "ورزش‌هایی برای گرفتگی عضلات" و یا چیزهایی شبیه به این عبارت‌ها می‌رود و شما می‌توانید خاطر جمع باشید که او فرق این "شانه" را با "شانه زدن موها" و همین‌طور "شانه‌ی تخم‌مرغ" متوجه می‌شود.
جست و جوی معنایی کمک می‌کند تا گوگل علاوه بر توجه به مفهوم واژه‌ها و هم‌نشینی ‌کلمه‌های مختلف در یک عبارت، اطلاعات شخصی شما مثل تاریخچه‌ی جستجوهای پیشین، سن و سال، محل زندگی و اطلاعات مرتبط دیگر را هم در نظر بگیرد و شما را به بهترین نتیجه‌ی ممکن برساند.

گراف دانش (The Knowledge Graph) چه‌ طور به الگوریتم مرغ‌مگس‌خوار گوگل کمک می‌کند؟!
گراف دانش همان‌طور که از اسمش مشخص است با کمان‌های ارتباطی سر و کار دارد و به نوعی به گوگل کمک می‌کند تا جست و جوهای مرتبط انجام دهد. بگذارید برایتان یک مثال بزنم! فرض کنید شما عبارتی مثل "خرید شیرینی" را سرچ می‌کنید و علاوه بر دیدن صفحات مخصوص به فروش شیرینی، صفحاتی درباره‌ی سفارش انواع کیک، دستورپخت شیرینی‌ها و کیک‌های خانگی و یا ارزش غذایی شیرینی‌های مختلف و ... هم به شما نشان داده می‌شود. این موضوعات در واقع سرچ شما را تکمیل می‌کند.
تشخیص گوگل این است که چنین عنوان‌هایی هم می‌تواند برای شما جالب و مفید باشد. حالا اگر شما روی لینک این سایت‌ها کلیک کنید، به کامل شدن گراف دانش گوگل کمک می‌کنید. در واقع رفتار شما باعث افزایش دانش گوگل می‌شود.
چه طور با بهبود سئوی سایت، نظر مرغ مگس‌خوار را جلب کنیم؟
1-    مثل ربات‌ها فکر نکنید!
اگر تا به حال عادت کرده بودید مثل ربات‌ها فکر کنید و یا مدام از کلمات کلیدی مشخص در متنتان استفاده کنید، حالا کافی‌ست به ذهن طبیعی و انسانی خودتان برگردید و همان‌طور که فکر می‌کنید بنویسید. ذهن ما با شنیدن هر کلمه دایره‌ای از کلمات هم‌معنی و مرتبط با آن را به یاد می‌آورد و خیلی وقت‌ها عبارت‌های با طول متوسط و توصیفی به جای برخی کلمات به ذهنمان می‌رسد که می‌تواند محتوای ما را جلو ببرد. پس بین کلمه‌ها پل بزنید، ترکیب‌سازی کنید، خلاق باشید و به ذهن طبیعی انسان نزدیک و نزدیک‌تر شوید.

2-    انکر تکست‌ها را جدی بگیرید!
سعی کنید لینک‌هایی که انتخاب می‌کنید در راستای محتوا باشد، ممکن است یک عنوان جذاب عده‌ی زیادی را جذب کند اما گوگل به دنبال کشف ارتباط‌های معنایی‌ست پس به هماهنگی مفهوم لینک‌ها و محتوای سایت دقت کنید.

3-    زبان (Schema) نشانه‌گذاری استاندارد را فراموش نکنید!
برای معرفی صفحات با موضوعات مختلف کافی‌ست در کدنویسی سایت، با نشانه‌گذاری استاندارد به گوگل کمک کنید تا متوجه شود محتوای سایت شما درباره‌ی چیست؟
در کنار موارد بالا، خوب است مواردی مثل استفاده از تصاویر و ویدیو بین محتوای نوشتاری برای جلوگیری از خسته کننده شدن و هم‌چنین به منظور کاهش نرخ پرش، استفاده از نوشته‌هایی با کاراکتر محدود در کنار نوشته‌های بلند و هم‌چنین طراحی سایت برای دستگاه‌های مختلف مثل موبایل و تبلت و ... نیز مورد توجه قرار بگیرد.

4- الگوریتم گورخر/ ویژگی‌های شخصیتی : علاقه‌مند به خرید اینترنتی/حساس و زودرنج
خط‌های سیاه و سفید گورخر من را یاد بارکد روی محصولات و خرید و فروش می‌اندازد، و جالب است بدانید الگوریتم گورخر گوگل مسئول نظارت روی سایت‌های فروش اینترنتی‌ست. خط‌های سیاه و سفید گورخر همان‌طور که در دنیای واقعی حشرات را دور می‌کنند، قرار است در دنیای مجازی دورکننده‌ و نابودکننده‌ی سایت‌های کلاه‌بردار فروش اینترنتی باشند. بنابراین اگر شما یک فروشگاه اینترنتی هستید بهتر است بدانید الگوریتم گورخر حواسش به سایت شما هست. گورخر به شدت مدافع حقوق کاربرهایی‌ست که میخواهند یک خرید خوب و با کیفیت اینترنتی را تجربه کنند. این الگوریتم جهت کیفیت سنجی فروشگاه های اینترنتی طراحی و اجرا شده است و جلوی ترویج و گسترش فروشگاه های اینترنتی تقلبی را می گیرند. طراحی سایت به صورت واکنش گرا یا ریسپانسیو، داشتن بارکد برای تمامی کالاها، استفاده از کوپن های تخفیف برای تشویق کاربران به خرید این محصولات، ایجاد مقایسه با کالاهای موجود در سایتهای دیگر، کم شدن مراحل خرید و راحتی خریدار، وجود قیمت روی کالاها، وجود آدرس معتبر برای فروشگاه و ... عواملی هستند که گوگل در این الگوریتم خود به آنها توجه می کند.

فروشگاه اینترنتی ایده‌آل از نظر الگوریتم گورخر گوگل
اولین و مهم‌ترین مساله برای هر فروشگاه اینترنتی مساله‌ی اعتمادسازی‌ست، پس برای عبور از اولین مرحله‌ی اعتمادسازی و حفظ امنیت و تایید هویت، گواهی‌نامه‌ی الکترونیکی SSL را داشته باشید. دومین راه اعتمادسازی این است که راه‌های ارتباط و تماس و آدرس فیزیکی شرکت یا فروشگاه را در سایت قرار دهید. سومین راه این است که مشخصات محصول با برچسب خرید روی کالاها درج شده باشد و از همه مهم‌تر این که کالاها به موقع به دست مشتری‌ها برسند و هم‌چنین امکان رهگیری محصولات خریداری شده برای مشتری‌ها وجود داشته باشد.
برای ساخت یک تجربه خرید خوب می‌توانید از پشتیبانی آنلاین و بیست و چهار ساعته که همیشه آماده‌ی کمک به مشتری‌هاست استفاده کنید. مسیر خرید باید کوتاه و ساده باشد و اطلاعات خصوصی کاربرها حفظ شود. هم‌‌چنین با استفاده از کدهای تخفیف می‌توانید انگیزه‌ی خرید را در کاربرها افزایش دهید.
رعایت کردن موارد بالا، فروشگاه اینترنتی شما را به محیطی خوب و سالم برای خرید امن تبدیل می‌کند، اما الگوریتم گورخر به شدت با سایت‌های کلاه‌بردار فروش اینترنتی که بیش از هفتاد درصد فروشگاه‌های اینترنتی را شامل می‌شوند برخورد می‌کند. 

5- الگوریتم کبوتر گوگل / ویژگی‌های شخصیتی : علاقه‌مند به مکان‌های آشنا/طرفدار صلح و نزدیکی
کبوتر از آن دسته پرنده‌هایی‌ست که ترجیح می‌دهد به مکان‌هایی که می‌شناسد سر بزند و اهل پرواز به مکان‌های دوردست و ناآشنا نیست. بنابراین وقتی شما دنبال یک فروشگاه یا رستوران می‌گردید از نظر کبوتر گوگل، اولویت با مکان‌هایی‌ست که در نزدیکی شما هستند. با الگوریتم کبوتر، گوگل هر چه بیشتر به سمت خاص و منحصر به فرد کردن صفحه‌ی نتایج جست و جو پیش می‌رود. به این ترتیب نتایج سرچ گوگل برای شما متفاوت از کسی‌ست که در یک محله‌ی دیگر همان عبارت را سرچ می‌کند. از دید یک کاربر احتمالاً این موضوع جالب و کاربردی‌ست. اما اگر شما صاحب یک وب‌سایت باشید چه؟! آیا الگوریتم کبوتر گوگل برای شما هم پیام‌آور صلح و دوستی‌ست؟ پاسخ دادن به این سوال چندان آسان نیست. چرا که این الگوریتم به برخی وب‌سایت‌ها مثل وب‌سایت‌های مرجع بسیار کمک می‌کند و در عوض باعث حذف برخی وب‌سایت‌ها از صفحه‌ی نتایج جست و جو می‌شود. اگر وب‌سایت شما اصول سئوی محلی را رعایت کرده باشد و با تولید محتوای خاص و منحصر به فرد بتوانید کسب و کارتان را در دایره‌ی یک منطقه یا محله‌ی خاص تعریف کنید، می‌شود گفت شانس بالا آمدن در صفحه‌ی نتایج جست و جوی گوگل را خواهید داشت. صورت مساله اصلی موتور جستجوی گوگل الگوریتم کبوتر است. این الگوریتم به زبان ساده به شیوه زیر عمل می کند. اطلاعات وب‌سایتهای اینترنتی در قفس‌های داده قرار می‌گیرند و در هر قفس تعدادی کبوتر وجود دارد که به بررسی محتوای این سایتها و مقایسه آن‌ها با کلمه کلیدی جستجو شده می‌پردازند. هر بار که مطلبی مناسب کلمه کلیدی پیدا کنند یک بار به آن نوک می‌زنند. صفحاتی که بیشترین مقدار نوک به آنها خورده شده باشد در گوگل بالاتر نشان داده می‌شوند. این الگوریتم به کاربران کمک می کند بهتر به اهداف برسند حتی به لحاظ موقعیت جغرافیایی و بومی، مطلب و هدف مورد نظر را به کاربر نشان می دهد.

6- الگوریتم پیج لایوت / ویژگی‌های شخصیتی : متنفر از تبلیغات زیاد / مبارز و جریمه‌کننده/ نجات‌دهنده
تصور کنید وارد سایتی شده‌اید که از در و دیوارش پاپ‌اپ و پاپ‌باکس می‌بارد. تبلیغات بنری بالا و پایین صفحه به شما چشمک می‌زنند و تمام صفحه با لینک‌های عجیب و غریب پر شده! به عنوان یک کاربر چه احساسی خواهید داشت؟ آیا حس نمی‌کنید وارد یک تونل وحشت بی‌پایان شده‌اید؟ وظیفه‌ی الگوریتم پیج لایوت (Page Layout) نجات کاربرها از این تونل وحشت است. به این دلیل که هر کاربری حق دارد تجربه‌ی خوبی از بازدید سایت شما داشته باشد، پس برای این که جریمه‌های الگوریتم پیج لایوت گریبان سایت شما را نگیرد، اعتدال را رعایت کنید. 
تبلیغ خوب است اما به اندازه‌ی کافی و در مکان مناسب! پس در هر صفحه فقط یک یا دو تبلیغ قرار بدهید، جوری که برای مخاطب آلودگی دیداری ایجاد نکند. حواستان باشد کاربر حق دارد نخواهد تبلیغ شما را ببیند بنابراین با اضافه کردن گزینه‌ی بستن تبلیغات این حق را به او بدهید. مطمئن باشید ساختن یک تجربه‌ی خوب برای کاربر به نسبت پول‌هایی که بابت تبلیغات بیش از حد دریافت می‌کنید، سرمایه‌ی بیشتر و ارزشمندتری برای وب‌سایت شما ایجاد خواهد کرد.

7- رنک برین / ویژگی‌های شخصیتی : عاقل / بالغ / حساس به قضاوت دیگران / اهل تغییر و پیشرفت 
شاید جذاب‌ترین الگوریتم گوگل، الگوریتم رنک برین (Rank Brain) باشد. الگوریتمی که تا حدی رفتاری مشابه با الگوریتم مرغ مگس‌خوار دارد و هر بار که شما عبارتی را سرچ می‌کنید، مانند مرغ‌ مگس‌خوار به دنبال مفهوم پشت عبارت می‌گردد اما به شکل گسترده‌تر و کامل‌تر!  الگوریتم رنک برین مثل یک انسان رفتار می‌کند و از تجربیات گذشته برای رشد استفاده می‌کند و می‌توان گفت از آن دست انسان‌هایی‌ست که خیلی به رفتار و قضاوت سایر انسان‌ها اهمیت می‌دهد و مدام در حال آنالیز رفتارهای کاربران است تا خودش را بر اساس آن تغییر دهد. 

رنک‌ برین چه طور رفتارها و قضاوت‌های کاربران را تحلیل می‌کند؟
حساسیت رنک‌ برین به نرخ کلیک (CTR)
اگر به ازای سرچ کردن عبارتی خاص، تعداد زیادی از کاربرها روی پیشنهاد پنجم صفحه‌ی نتایج کلیک کنند و از پیشنهادهای اول تا چهارم بگذرند، رنک‌برین گوگل با گذشت زمان متوجه می‌شود که رتبه‌ی این سایت باید بالاتر باشد. بنابراین بالا بودن نرخ کلیک یکی از فاکتورهای مهم در افزایش رتبه‌ی سایت شما در صفحه‌ی نتایج جست و جوست.

حساسیت رنک‌ برین به نرخ پرش Bounce rate
اگر کاربر پس از ورود به سایت و یک نگاه سرسری متوجه شود، سایت شما چیزی که می‌خواهد نیست، فوری سایت را می‌بندد و باعث بالا رفتن نرخ پرش می‌شود. نرخ پرش به صورت درصد بیان می‌شود و بالا بودنش اصلا به نفع سایت شما نیست. 

حساسیت رنک‌ برین به مدت زمان ماندگاری کاربر روی سایت (Dwell time)
این فاکتور به مدت زمانی که یک کاربر در سایت شما وقت می‌گذراند اشاره دارد و هر چه شما بتوانید کاربر را مدت زمان بیشتری روی سایت نگه دارید به گوگل این پیام را می‌دهید که دارای محتوای با کیفیتی هستید و شایسته‌اید که رتبه‌تان در صفحه نتایج بالا بیاید.

حساسیت رنک‌ برین به رفت و برگشت‌های کاربر به صفحه‌ی نتایج گوگل (Pogo-sticking)
این فاکتور توصیفی‌ست از بازگشت ناامیدانه کاربر به صفحه نتایج جست و جو! و نشان می‌دهد که محتوای سایت شما نتوانسته نیاز مخاطب را برآورده کند یا سایت شما به اندازه کافی جذاب و خواندنی نبوده و کاربر ترجیح داده دوباره به لیست نتایج گوگل برگردد و سایت دیگری را انتخاب کند. متاسفانه وزنه‌ی امتیاز منفی این فاکتور برای سایت شما از فاکتورهای دیگر بیشتر است.

چه‌طور با تاثیرگذاری روی کاربرها، سایت را برای الگوریتم رنک‌ برین بهینه‌سازی کنیم؟
1- افزایش نرخ کلیک با استفاده از توضیحات (Description) جذاب
حتما برای شما هم پیش آمده که قبل از کلیک روی لینک سایت توضیحات مختصری را که در صفحه‌ی نتایج درباره‌ی سایت نوشته شده، بخوانید. هر چه این توضیحات جذاب‌تر و ترغیب‌کننده‌تر باشد احتمال کلیک کردن شما بیشتر می‌شود. بنابراین بهتر است برای نوشتن این توضیحات، احساسات مخاطب را نشانه بگیرید و هم‌چنین از کلمات موثر و پر قدرت استفاده کنید.

2- افزایش نرخ کلیک با استفاده از برندسازی قوی
 نکته مهم دیگر، تاکید بر برندسازی‌ست. اگر بتوانید در ذهن و قلب مخاطب جایگاهتان را پیدا کنید، باعث می‌شوید نام برندتان در صفحه نتایج جست و جو جوری بدرخشد که کاربر ناخودآگاه به سمت سایت شما کشیده شود و به راحتی روی لینک شما کلیک کند.

3- افزایش مدت زمان ماندگاری در سایت و کاهش بانس‌ریت
همان طور که می‌بینید این دو فاکتور با هم نسبت عکس دارند و بالا رفتن یکی باعث پایین آمدن دیگری می‌شود. بنابراین بگذارید درباره‌ی نگه‌داشت کاربر روی سایت صحبت کنیم.

4 -تولید محتوای جذاب و طولانی
نوشتن یک متن طولانی که تا آخرین جمله جذاب باقی بماند و مخاطب را خسته نکند، آسان نیست؛ اما شما می‌توانید با جذاب نوشتن جمله‌های ابتدایی مخاطب را کنجکاو و علاقه‌مند کنید. متن را به شکل پاراگراف بندی شده بنویسید و با رعایت فضاهای خالی به چشم‌های کاربر فرصت استراحت بدهید. هم‌چنین سعی کنید از تیترهای جذاب در لا به لای متن استفاده کنید تا کاربر همراه شما تا پایان متن بیاید.

5- لینک دادن به صفحاتی با محتوای مشابه
 با عنوان‌های جذاب به صفحه‌هایی با محتوای مشابه لینک بدهید به طوری که مخاطب مدام در صفحات سایت شما رفت و آمد کند. با به هم وصل کردن محتواهای جذاب و ترغیب‌کننده می‌توانید از سایتتان یک هزارتوی هیجان‌انگیز بسازید که کاربر بدون این که متوجه‌ی گذشت زمان شود، ساعت‌های زیادی را در سایت شما سپری کند.

6- ویدیوهای غیرقابل دانلود
 استفاده از ویدیوهای جالب که قابل دانلود نیست کمک می‌کند کاربر برای تماشای کامل ویدیو مدت زمان بیشتری روی سایت شما بماند.

7- الگوریتم PayDay Loan
اتفاق افتاده است که کلمه کلیدی را جستجو کردید و وارد سایتی شدید اما محتوای مورد نظر را پیدا نکردید. یک سری سایت هایی هستند که کلمات کلیدی پرکاربرد را برای سایت خود و صفحات آن استفاده می کنند تا جستجو ها را از آن خود کنند. این الگوریتم با این سیستم مبارزه می کند.

8- الگوریتم Page Authority
اعتبار سنجی و قدرت سنجی وب سایت شما، به این مفهوم که سایت با استفاده از فاکتورهای مختلفی نظیر کیفیت محتوا، میزان لینک ورودی از سایت‌های دیگر، تعداد بازدید کننده و زمانی که بازدیدکننده‌ها در سایت شما می‌گذرانند میزان قدرت صفحه وب‌سایت مشخص شده و در رتبه آن در گوگل تاثیرگذار است.

9- الگوریتم گوگل کافئین
این الگوریتم مانند مرغ مگس خوار است و روی عبارات جستجو شده برای بهبود بخشیدن جستجوها بوجود آمده است با این تفاوت که نگاهش روی شبکه های اجتماعی نیز بنابراین در حال حاضر فعالیت در شبکه های اجتماعی به میزان زیادی روی سئوی سایت تاثیر مثبت دارد.

10- الگوریتم mobilegeddon
با توجه به گسترش استفاده از تلفن های همراه توسط کاربران اینترنتی، گوگل جدیدترین الگوریتم خود را اعلام کرد. این الگوریتم جزء جدیدترین الگوریتم های گوگل به حساب می آید که در اردیبهشت امسال اعمال گردیده است. سایت هایی که در صفحات تبلت و گوشی های همراه به خوبی نمایش داده نمی شوند به تدریج از نتایج جستجو حذف خواهند شد 

جمع‌بندی:
الگوریتم‌های گوگل مانند موجودات زنده، پویا و در حال تغییر هستند. در این نوشته با ویژگی‌های شخصیتی هر کدام از آن‌ها آشنا شدیم و حالا می‌دانیم الگوریتم پاندا مسئول نظارت روی کیفیت محتواست. الگوریتم پنگوئن کیفیت و اعتبار لینک‌ها را بررسی می‌کند و به کمک سرچ‌های مفهومی الگوریتم مرغ‌ مگس‌خوار کاربرها می‌توانند منظورشان را راحت‌تر به گوگل برسانند. الگوریتم گورخر به کاربرها کمک می‌کند یک خرید اینترنتی با کیفیت را تجربه کنند و الگوریتم کبوتر قرار است حواسش به مکان و موقعیت کاربرها باشد و بهترین نتایج ممکن را به آن‌ها نشان بدهد. الگوریتم پیج‌لایوت مراقب است آلودگی‌های دیداری ناشی از تبلیغات سایت‌ها، کاربرها را آزار ندهد و در نهایت الگوریتم رنک‌برین با تحلیل رفتار کاربرها مدام خودش را تغییر می‌دهد تا به کیفیتی که ‌آن‌ها انتظار دارند، نزدیک‌تر شود. سپس، از قوانین خاص هر کدام از الگوریتم‌ها صحبت کردیم و روش‌های تعامل با آن‌ها را از طریق بهینه‌سازی سایت یاد گرفتیم.

نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.