وبینار (Webinar) یا سمینار تحت وب (web-based seminar) چیست؟

وبینار (Webinar) یا سمینار تحت وب (web-based seminar) چیست؟

وبینار (Webinar) یا سمینار تحت وب (web-based seminar) چیست؟

وبینار (Webinar) یا سمینار تحت وب (web-based seminar) یک کنفرانس (Conference) است که در زمان واقعی (real-time) با استفاده از نرم افزارهای وب کنفرانس (Web conference) بر بستر اینترنت برای گروه بزرگی از مخاطبین برگزار می شود. وبینار یکی از پدیده‌های بسیار اثرگذار در دنیای بازاریابی اینترنتی و همچنین تدریس است. وبینار در واقع سمیناری است که از طریق وب برگزار می‌شود.
وبینارها این امکان را فراهم می کنند تا گروه های مخاطب بدون در نظر گرفتن فاصله جغرافیایی بین آنها، در مکان های مختلف از راه دور در کنفرانس شرکت نمایند. البته در یک وبینار ممکن است ارتباط تنها بین 2 نقطه برقرار شده و یا اطلاعات از یک نقطه (فرستنده) به چندین نقطه (گیرنده) ارسال شوند. قابل ذکر است
قابلیت کلیدی وبینار عناصر تعاملی آن است که امکان ارایه و دریافت اطلاعات و تبادل نظر در آن خصوص را برای شرکت کنندگان فراهم می آورد. این عناصر تعاملی شامل ارتباطات دو طرفه بر پایه نوشتار، صدا، تصویر و اسلاید می باشند که اجازه می دهند تا ارایه دهندگان و شرکت کنندگان به صورت همزمان به بحث و تبادل نظر در خصوص محتوای وبینار بپردازند. برخی از کاربردهای رایج برای وبینارها شامل کارگاه های آموزشی، گردهمایی ها، سخنرانی ها و همایش ها می باشند که با اهداف آموزشی، فروش، بازاریابی و تجارت برگزار می گردند.
برگزاری وبینار مستلزم بستری پایدار و مطمئن می باشد تا شرکت کنندگان در نهایت کیفیت و بدون هرگونه اختلال بتوانند از محتوای ارایه شده در وبینار بهره‌مند گردند. وبینارها ابزارهای قدرتمندی برای توسعه کسب وکارهای کوچک و بزرگ می باشند. شما با میزبانی یک وبینار به گروه های گسترده ای از مخاطبین خود دسترسی داشته و بدون محدودیت می توانید تجربه و تخصص، دانش صنعت، توانایی ها، مهارت ها، محصولات و خدمات کسب و کار خود را به نمایش بگذارید.

امتیازات سرویس وبینار(Webinar) چیست؟
•    سهولت دسترسی به رویدادها برای علاقه مندان بدون محدودیت مکانی
•    برگزاری وبینار در مقایسه با رویدادهای حضوری با هزینه کمتر و کاملا مقرون به صرفه
•    سهولت برگزاری وبینار و حجم فعالیت اجرایی کمتر
•    عدم نیاز به امکانات برگزاری رویداد مانند سالن، تجهیزات صدا و تصویر گسترده، دیتا پروژکتور، پذیرایی و...
•    برگزاری رویدادها در تمامی ساعات شبانه روز و ایام هفته
•    بهره مندی از اساتید معتبر و مجرب جهانی جهت ارایه محتوا در وبینار
•    تعامل با شرکت کنندگان در ارتباط دوطرفه شنیداری و دیداری

 ۱. وبینار (Webinar) چیست؟
وبینار یکی از پدیده‌های بسیار اثرگذار در دنیای بازاریابی اینترنتی و همچنین تدریس است. وبینار webinar در واقع سمیناری است که از طریق وب برگزار می‌شود. اگر خیلی ساده توضیح دهیم، مدرس پشت لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود می‌نشیند و از طریق میکروفن و وب‌کم به صورت زنده محتوای خود را ارائه می‌دهد. حتی می‌تواند صفحه تصویر کامپیوتر خود را به اشتراک بگذارد. شرکت‌کنندگان وبینار webinar هم می‌توانند به صورت زنده صدای سخنران را بشنوند و همچنین تصویر سخنران یا صفحه کامپیوتر او را ببینند. البته از آنجایی که بسیاری از وبینارها محتوای آموزش دارند، مدرس ترجیح می‌دهد از پاورپوینت استفاده کند. در اینصورت مخاطب صدا را می شنود و همچنین روی صفحه کامپیوتر یا موبایل خود پاورپوینت سخنران را می‌بیند.

۲. آیا برای برگزاری وبینار (webinar) لازم است سایت داشته باشم؟
خیر. لازم نیست سایت داشته باشید. شما از شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس وبینار، اکانت ماهانه یا سالانه می‌خرید و سپسوبینار webinar در سایت آن‌ها برگزار می‌شود. لینکی اختصاصی در اختیار شما قرار داده می‌شود تا به شرکت‌کنندگان وبینارتان بدهید. آن‌ها با مراجعه به آن لینک می‌توانند در وبینار webinar شرکت کنند. شما هم با نام کاربری خود وارد همان صفحه می‌شوید و به عنوان سخنران، ارائه خود را شروع می‌کنید. کار به همین سادگی است!

۳. برای برگزاری وبینار (Webinar) سرعت اینترنت ما چقدر باید باشد؟
اگر فقط بخواهید پاورپوینت خود را نمایش دهید و مخاطبان صدای شما را بشنوند، معمولا سرعت ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه کافی است. البته توجه کنید که سرعت آپلود شما باید این مقدار باشد. سرعت دانلود خیلی اهمیت ندارد. البته اگر بخواهید شرکت‌کنندگان تصویر زنده شما را هم ببیند مسلما به سرعت‌های بالاتری در حد ۱ تا ۵ مگابیت بر ثانیه نیاز دارید و با سرعت آپلود ۵ مگابیت می‌توانید فیلم خود را به صورت HD منتشر کنید.

۴. شرکت‌کنندگان من برای شرکت در وبینار (webinar)، سرعت اینترنت‌شان چقدر باید باشد؟
برای شرکت در وبینار سرعتی در حد ۱ مگابیت بر ثانیه می‌تواند کافی باشد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا با وجود سرعت بالای اینترنت من، بارها دچار قطعی شدم. پاسخ آن است که پایداری خط اینترنت شما بسیار اهمیت دارد. مثلا ممکن است سرعت شما ۱۰ مگابیت است ولی اینترنت شما مرتب قطع و وصل می‌شود. مشکل دیگر می‌تواند از طرف برگزارکننده باشد. اگر برگزارکننده دچار مشکل شود مسلما ما هم با مشکل مواجه خواهید شد. معمولا اینترنت ADSL پایداری بیشتری دارد و بهتر است از آن استفاده شود.

۵. برای برگزاری وبینار (webinar) به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟
امکانات سخت‌افزاری لازم یک کامپیوتر مجهز به میکروفن و وب‌کم، همچنین اینترنت پرسرعت است. البته اغلب لپ‌تاپ‌ها خودشان میکروفن داخلی و وب‌کم دارند، پس شاید فقط یک لپ‌تاپ که به اینترنت پرسرعت متصل است کافی باشد. البته به یک سرویس ارائه وبینار هم نیاز دارید. منظور سایت‌هایی هستند که به ازای پرداخت مبلغی می‌توانید از طریق سرورهای آن‌ها اقدام به برگزاری وبینار کنید.

 ۶. شرکت‌کنندگان من، برای شرکت در وبینار (webinar) به چه تجهیزاتی نیاز دارند؟
برای شرکت در وبینار، یک کامپیوتر متصل به اینترنت کافی است. البته مسلما آن کامپیوتر باید امکان پخش صدا را از طریق اسپیکر یا هدفون داشته باشد. البته برخی از شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس وبینار webinar ، این امکان را دارند که بتوان از طریق موبایل یا تبلت هم در وبینار webinar شرکت کرد. برای شرکت در وبینار شاید صرفا لازم باشد از طریق مرورگر وارد آدرس خاصی شوید و بتوانید ارائه را ببینید. البته برخی از سرویس‌های وبینار خودشان نرم‌افزار یا اپلیکیشن خاصی دارند که باید قبلا روی سیستم خود نصب کنید. نمی‌توان گفت کدام بهتر است. ولی معمولا در سرویس‌هایی که از طریق نرم‌افزار یا اپلیکیشن ارائه می‌شود، مشکلات و قطع شدن کمتر است.

۷. چرا بسیاری از سرویس‌های وبینار (webinar) در ایران کار نمی‌کند؟
اغلب سایت‌های ارائه‌دهنده سرویس وبینار، به خصوص آن‌هایی که قیمت پایین‌تری دارند در پشت صحنه، برای پخشوبینار از سرویس‌هایی مثل گوگل هنگ‌آوت، یوتیوب یا فیس‌بوک لایو استفاده می‌کنند که فیلتر هستند و بنابراین امکان استفاده از این سرویس‌ها امکان‌پذیر نیست.

۸. آیا با توجه به سرعت اینترنت، می‌توانیم وبینار (webinar) برگزار کنیم؟
بله حتما. اکنون بسیاری از مدرس‌ها از وبینار webinar استفاده می‌کنند. کافی است از سرویس‌هایی استفاده کنید که در ایران با مشکل مواجه نخواهد شد. یک راه آن است که در گوگل جستجو کنید و شرکت‌های ایرانی ارائه‌دهنده سرویس وبینار را پیدا کنید. راه دیگر آن است که از سرویس‌های خارجی استفاده کنید. البته اغلب سرویس‌های خارجی امکان تست رایگان دارند. پس به راحتی می‌توانید تست کنید که آیا بدون مشکل کار می‌کند یا خیر.
موضوع دیگر آن است که سرعت اینترنت خود را تست کنید تا ببینید آیا کافی است یا خیر. برای اینکار توصیه می‌کنم به سایت speedtest.net مراجعه کنید. توسط این سایت می‌توانید سرعت واقعی دانلود و آپلود خط اینترنت خود را بسنجید. اگر سرعت آپلود اینترنت شما حداقل یک مگابیت بر ثانیه است، احتمالا مشکلی نخواهید داشت. البته پارامتر دیگری که حتما نیاز به توجه دارد پایداری سرعت اینترنت شماست. در سایت speedtest.net به دقت نگاه کنید که آیا سرعت آپلود شما تقریبا ثابت است یا تغییرات زیاد لحظه‌ای دارد. اگر تقریبا ثابت باشد، اینترنت شما برای برگزاری وبینار مناسب است.

۹. کاربرد وبینار برای مدرس‌ها چیست؟
یکی از کاربردهای وبینار برگزاری سامانه آموزش مجازی است. اگر شما مدرس هستید به راحتی می‌توانید یکوبینار webinar برگزار کنید و شرکت‌کنندگان از هرجای دنیا در آن شرکت کنند. با این روش مشکل مکان و فاصله حل می‌شود. همچنین مخاطبان شما بسیار بیشتر می‌شوند چون شرکت‌کنندگان به شهر یا کشور محدود نمی‌شوند. فرض کنیم کارتان تدریس خصوصی کنکور است. می‌توانید به افراد خصوصی تدریس کنید و هر ماه یکبار، وبینار webinar رفع‌اشکال برگزار کنید. با این کار از تمام رقیبان متمایز خواهید شد. می‌توانید مبلغ کلاس را از افراد دریافت کنید و سپس لینک شرکت در وبینار webinar را در اختیارشان قرار دهید.

۱۰. کاربرد وبینار برای کسب‌و‌کارها و فروشندگان چیست؟
امروز بخش عمده بازاریابی به آموزش تبدیل شده است. فرض کنیم کار شرکت شما فروش دوربین دیجیتال است. به راحتی می‌توانید یک وبینار یک ساعته برگزار کنید و در آن آموزش دهید چگونه می‌توان یک دوربین مناسب انتخاب کرد و خرید. انتهای وبینار webinar می‌توانید پیشنهاد بدهید که از خودتان بخرند و افرادی که تا مثلا ۴۸ ساعت خرید کنند، یک هدیه مانند باتری اضافی یا … هدیه می‌گیرند. با این روش در واقع به بازاریابی حضوری می‌پردازید با این تفاوت که در یک ساعت مطالب خود را به چندصد نفر ارائه می‌کنید.
کاربرد دیگر وبینار webinar برگزاری جلسات آنلاین یا سیستم وب کنفرانس (web conference) است. از طریق وبینار به‌راحتی می‌توانید با کارمندان، نمایندگان و خریداران جلسه بگذارید و به تبادل اطلاعات بپردازید. از مزایای وب کنفرانسحذف محدودیت های جغرافیایی نیز میباشد .

۱۱. همین امروز می‌خواهم وبینار برگزار کنم. چگونه این کار را انجام دهم؟
ابتدا باید یک سرویس ارائه وبینار پیدا کنید. وبینار (webinar) از طریق اینترنت صورت می گیرد بطوریکه محدویت جغرافیایی حذف می گردد کاربر در این فضای دارای تخته وایت برد و امکان به اشتراک گذاری انواع محتوای متنی ، محتوای فیلم و تصویر ، محتوی صوتی ، انواع فرمت فایل مانند پاورپوینت ، pdf و ... می باشند.
در نرم افزار آموزش از راه دور حتی امکان به اشتراک گذاری دسکتاپ شخصی خود وجود دارد. در نرم افزار آموزش مجازی LMS شما همانند یک ویدئو کنفرانس میتوانید انواع سمینارهای مجازی یا همایش های مجازی را از طریق وبیناربرگزار نمایید و جلسات آنلاین (Online Meetings) داشته باشد امروز وب کنفرانس (Web Conferencing) توانسته جای خود را در جامعه باز کنند بطوری که رشد دانشگاه های مجازی و موسسات آموزشی اینترنتی رو به افزایش است. در یادگیری الکترونیکی (Electronic Learning) یکبار محتوای الکترونیکی (Electronic Content) تولید می شود و به دفعات برای کاربران قابل انتشار و باز آموزی دارد و همین امر باعث شده کاربران بتوانند حتی در صورت عدم حضور در جلسه از فایل ضبط شده آن بهره ببرند.

مزایای وبینار چیست؟
با استفاده از اینترنت، ما میتوانیم در هر زمان که بخواهیم به صورت آنلاین با مردم سراسر جهان ارتباط برقرار کنیم. وبینارها فقط یک راه برای انجام این کار هستند، کلمه وبینار چندین سال پیش ساخته شد که در واقع به سمیناری که در اینترنت ارائه شده باشد اشاره دارد. شما همچنین ممکن است به جای وبینار کلمه سمینار وب، وب کنفرانس یا نشست اینترنتی را شنیده باشید.
وبینار  یک زنده و مبتنی بر وب است که از طریق اینترنت برای ارتباط  افراد با سایر افراد در سراسر جهان استفاده میکند.
 میزبان وبینار می تواند از طریق صفحه نمایش کامپیوتر با دیگران ارتباط برقرار کند و حتی مهمانانی را از مکان های دیگر دعوت کنند تا میزبان وبینار با آنها باشند. پلتفرم وبینار همچنین ویژگی های تعاملی را ارائه می دهد که مخاطبان می توانند سئوال بپرسند و با میزبان چت کنند. برخی افراد می گویند یک وبینار فقط سمیناری است برای گروه بزرگی از افراد ارائه می شود و هر کدام از آنها توانایی ارتباط برقرار کردن با ارائه دهنده را دارند. این ویژگی وبینار را از وب سایت متمایز میکند که به طور سنتی فقط ویدئو را پخش میکند و مخاطب فقط می تواند تماشا کند و گوش دهد. رایج ترین موارد استفاده از وبینار در آموزش، تبلیغات عمومی، ارتبباطات داخلی و فروش است.
وبینارها دنیای بازاریابی دیجیتال را کاملاً دگرگون کرده است زیرا وبینار، ارتباط آنلاین را بین ارائه دهنده و مخاطبان برقرار می کند. ۱۰ دلیل که مشخص می کند چرا وبینار یک ابزار بازاریابی عالی است را ذکر می کنیم:

۱- وبینار راحت و کاربرپسند است
وبینارهای درخواستی بسیار راحت هستند زیرا امروزه هر کس یک اتصال آنلاین و یک وسیله برای دسترسی به آن دارد. احتمالاً، بسیاری از همکاران و مشتریان شما دسترسی به اینترنت دارند. وبینار ها به شما این امکان را می دهد که با هرکسی در سراسر جهان ارتباط برقرار کنید بدون آنکه نیازی باشد که شما و یا آنها از خانه خارج شوند.

۲- بازاریابی با استفاده از وبینار

وبینار ها می توانند در تبلیغات به شما کمک کنند سایت یا شرکت خود را با کمک وبینارها می توانید ارتقا دهید. ارائه وبینار می تواند باعث در معرض توجه قرار گرفتن کسب و کار و شرکت شما شود که به لطف بازاریابی وبینار است که شما می توانید کنفرانس های وبینار را به نوعی ترتیب دهید که چشم اندازی برای معرفی محصولات و خدمات به مخاطبان به صورت گسترده می باشد. از آنجایی که فیلم ها ۷۴٪ درک مردم از محصول یا خدمات را افزایش می دهد، داشتن یک وبینار با فیلم کامل که توضیحات کاملی را در مورد محصول می دهد می تواند تاثیر زیادی را بر مردم بگذارد که این تاثیر خیلی بیشتر از تبلیغات معمولی است.

۳- وبینار اعتبار شما را افزایش میدهد
با داشتن یک وبینار، شما اعتبار بیشتری را به ایده های خود می دهید. وبینارها به شما این امکان را می دهد که افرادی که با آنها صحبت می کنید و افرادی که تماشا می کنند مفاهیم را کاملا درک کنند. شما در حال ارائه و به اشتراک گذاشتن مفاهیم و ایده ها در جمعی از افراد همفکر هستید و حتی می توانید ایده هایتان را گسترش دهید. این امکان اجازه می دهد به افراد تا ایده هایشان را بیان کنند و نظراتشان را بگویند.

۴- وبینارها اپ های زیادی را در زمینه آموزش و پرورش دارند
وبینار و وب سایت ها میتواند شامل ویدئو هایی باشد که آموزش های مختلف را در زمینه های مختلف آموزش و پرورش می دهد. این نوع آموزش٬آموزش مجازی یا آموزش از راه دور محسوب می شود و بیننده می تواند بازخورد فوری را از طریق نظرات به صورت آنلاین ارائه دهد. شما می توانید طیف وسیعی از موضوعات را با چندین بیننده پوشش دهید و با آنها در ارتباط باشید به جای آنکه چت های فرد به فرد را مانند اسکایپ داشته باشید.

۵- وبینارها می تواند آگاهی از نام تجاری را افزایش دهند
آگاهی از نام تجاری، یک مفهوم است که نیاز به هشیارسازی بیشتر مخاطبان از یک برند یا محصول از طریق تبلیغ، بازاریابی و تمرکز بر یک موضوع دارد. وبینار داشتن به شما این امکان را می دهد که مخاطبین یک تصویر بصری از نام تجاری داشته باشند و در نتیجه، مشتری وفادارتری خواهند بود.

۶- وبینارها به شما کمک می کنند تا تعداد بسیار زیادی مشتری داشته باشید
شما می توانید مهمانانی را در هر جلسه دعوت کنید تا به بحث در مورد هر چیزی مربوط به بازار خود بپردازید. در واقع، مهمانان تان می توانند به عنوان مشتریان جدید که می توانند مشتریان کاملاً جدید دیگری را به کسب و کار شما اضافه کنند، محسوب شوند.

۷- رتبه بندی موتورهای جستجو را بهبود می بخشد
وبینارها می توانند با بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو به کسب و کار کمک کنند. برای بهبود رتبه بندی یکی دیگر از روش ها استفاده از تاکتیک های SEO است. با این حال٬ این روش دیگر مورد استفاده نیست. شرکت هایی مانند گوگل توجه بیشتری به کسب و کارهایی که به تولید محتوای الکترونیکی با کیفیت می پردازند و محتوای ویدئویی ارائه میدهند، توجه بیشتری نشان می دهند.
بسیاری از مطالعات نشان می دهد که بازاریابی فیلم یکی از بهترین راه های کسب و کار برای گسترش پیام خود است. وبینار به شما این امکان را میدهد که تعداد زیادی از فیلم ها را تولید کنید و آنها را در سایتتان آپلود کنید. به عنوان مثال٬ ارائه یک وبینار ۶۰ دقیقه ای می تواند به ۱۰ کلیپ ویدئویی کوتاه تبدیل شود و در وبلاگ شما، کانال های رسانه های اجتماعی، سایت های اجتماعی و وب سایت شما به اشتراک گذاشته شود. شما می توانید شما زمان کافی را دارید که این ویدئو ها را بهینه سازی کنید و کلمات کلیدی را به دقت انتخاب کنید و لینک دهی را انجام دهید.

۸- دستاورد های مصرف کنندگان وبینارها بسیار تاثیر گذار است
داشتن وبینار، مخصوصاً در خصوص اخبار و رویداد های جاری که هر فردی درگیر آن است و در مورد آن فکر می کند، شما را قادر می سازد تا مخاطبان بیشتری را جذب کنید و اینگونه وبینار برای مخاطبان جذابتر است. با استفاده از طراحی خلاقانه و بازاریابی، هرباری که وبیناری را راه اندازی می کنید، می توانید یک مخاطب را جذب کنید و پتانسیل جدیدی برای کسب و کار و سایتتان ایجاد شود. هر چه بیشتر وب سایت هایتان جذاب باشد، مخاطبان بیشتر برای تماشای هر وبینار زمان صرف می کنند و بر سایتتان بیشتر سرمایه گذاری می کنند.

۹- وبینارها راه حل موثری هستند
وبینارها خیلی گران نیستند و برخی از آنها حتی به صورت رایگان موجود هستند. سایر وبینارها هزینه ای دارند، اما این اطمینان وجود دارد که ویژگی ها و مزایای بیشتر و بهتری را نسبت به وبینارهای رایگان خواهند داشت همچنین انعطاف پذیرتر است زیرا خطاهایی که وبینار های رایگان خواهند داشت را ندارد.
وبینار رایگان
صرف نظر از آن هزینه ای که اینگونه وبینارها دارند خیلی زیاد نیست. مانند نتایج سازمانی که در موتورهای جستجو صورت می گیرد نیازی نیست که صد ها هزار یا میلیون نفر از این پلت فرم بازاریابی خوب استفاده کنند. در بیشتر مواقع، تمام آن چیزی که شما واقعاً به آن نیاز دارید یک اتصال مناسب به اینترنت، یک ارائه دهنده وبینار و یک رایانه است.

۱۰- محصولات جدید را راه اندازی کنید
یک راه عالی در استفاده از وبینار برای کسب و کارتان، ابداع محصولات جدید است. وبینار می تواند حداکثر قابلیت ها را برای محصول شما ارائه دهد. فقط به فرصت هایی که وبینار ارائه می دهد فکر کنید:
شما می توانید یک سمینار آنلاین برای محصولتان داشته باشید
شما می توانید یک جلسه  Q & A را برای محصولتان داشته باشید
شما می توانید با قدرت واعتبار در مورد محصول خود صحبت کنید
می توانید وبینارهای دنباله دار را سازماندهی کنید
 
سخن آخر
وبینارها ابزارهای بازاریابی مهمی هستند به طوریکه به موجب وبینارها افراد می توانند اطلاعات را با دیگران مبادله کنند ویا جلسات هیئت مدیره را در آن با هزینه کم و به صورت کوتاه مدت برگزار نمایند که حتی این گونه جلسات میتواند در خانه برگزار شود و نیازی به جابجایی افراد نباشد. با انجام وبینار شما می توانید ایده های خود را به یک مخاطبین بسیاری بگویید و در مورد آنها بحث کنید.

نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.