VoLTE چیست؟ و تفاوت آن با LTE

VoLTE چیست؟ و تفاوت آن با LTE

VoLTE چیست؟ و تفاوت آن با LTEشاید اخیرا نام فناوری مخابراتی VoLTE به گوش شما خورده باشد؛ اما این فناوری چیست؟ چه مزایایی دارد؟ و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

جدیدترین فناوری در زمینه مکالمه صوتی اپراتورهای تلفن همراه VoLTE نام دارد. این فناوری در ایران نیز توسط اپراتورها به شکل آزمایشی عرضه شده و قرار است در آینده نزدیک برای همگان فعال شود. به همین دلیل بهتر است هر آن‌چه لازم است را در مورد آن بدانید.


VoLTE چیست؟

نحوه عملکرد VoLTE


VoLTE کوتاه شده عبارت Voice over LTE یا مکالمه صوتی از بستر LTE است. همان‌طور که می‌دانید نام دیگر شبکه چهارم مخابراتی یا 4G همان LTE است. با این‌که LTE چندسالی هست که در کشورمان راه‌اندازی شده اما این فناوری به‌خودی خود برای انتقال صوت و در نتیجه برقراری تماس صوتی ایجاد نشده و در حال حاضر وقتی بخواهید با گوشی خود تماس صوتی برقرار کنید از فناوری 3G یا 2G برای برقراری استفاده خواهد شد.

VoLTE امکان برقراری تماس بر بستر LTE را فراهم می‌کند که نه‌تنها باعث سوییچ شبکه و قطع اتصال اینترنت شما در هنگام تماس نخواهد شد بلکه مزایای فراوانی هم دارد.


مزایای تماس VoLTE چیست؟


VoLTE تا سه برابر ظرفیت داده و صوت بیشتری نسبت به اتصال 3G UMTS و شش برابر بیشتر از 2G GSM داشته و مزایای زیر را به همراه دارد:


کیفیت بالاتر صدا در تماس

کیفیت تماس در VoLTE


شاید مهم‌ترین مزیت VoLTE کیفیت بالاتر تماس باشد. اگر تاکنون با واتس‌اپ یا نرم‌افزارهای مشابه تماس صوتی برقرار کرده باشید متوجه خواهید شد که کیفیت تماس نسبت به تماس موبایلی بالاتر بوده و تن صدا نیز به تن صدای واقعی اشخاص نزدیک‌تر است. دلیل این کیفیت بالاتر ظرفیت بیشتر VoLTE نسبت به 3G و 2G است.


بهبود پوشش و اتصال


سرعت اتصال تماس‌ها در VoLTE تا دوبرابر سریع‌تر از 3G و 2G است و از آن‌جا که کماکان می‌توانید از فناوری‌های قدیمی‌تر استفاده کنید می‌توان گفت با فراگیر شدن VoLTE پوشش بهبود خواهد یافت و در مناطقی که تنها سیگنال 4G وجود دارد کماکان می‌توانید تماس برقرار کنید.


پوشش بهتر با VoLTE


شاید بگویید بعید است جایی سیگنال 4G داشته باشید اما سیگنال 2G و 3G در دسترس نباشد. این گفته تا حدی به خاطر جدیدتر بودن فناوری 4G درست است اما خوب است بدانید برخی فرکانس‌های 4G مانند طیف ۸۰۰ مگاهرتزی بُرد بسیار بیشتری نسبت به 2G و 3G داشته و همچنین نفوذ این فرکانس در ساختمان‌های تودرتو و برای عبور از موانع نیز بیشتر است.


دوام شارژ بهتر


با سوییچ از 4G به 2G و یا 3G برای برقراری تماس و سپس بازگشت به 4G پس از اتمام تماس گوشی شما مصرف انرژی قابل توجهی خواهد داشت. با VoLTE دیگر گوشی نیازی به این‌کار نداشته و تمام کارها بر بستر 4G انجام خواهد شد.


بدون هزینه بیشتر


از آن‌جا که تماس HD و باکیفیت بالاتر نیازمند پهنای باند و داده‌های بیشتری است شاید فرض کنید مکالمه با VoLTE هزینه بیشتری دارد اما خوشبختانه این‌طور نیست. شبکه‌ها آن‌قدر هوشمند هستند که داده‌های صوتی را از داده‌های دیگر تشخیص داده و هزینه اضافه‌ای را برای شما منظور نکنند.


چگونه می‌توان از VoLTE استفاده کرد؟


برای استفاده از VoLTE مانند هر فناوری مخابراتی دیگری باید هم اپراتور تلفن همراه و هم خود تلفن همراه از آن پشتیبانی کنند. اپراتورهای همراه اول و ایرانسل به‌زودی این قابلیت را اضافه خواهند کرد و باید مطمئن شوید گوشی شما نیز از آن پشتیبانی می‌کند.

بعد از آن کافیست مطمئن شوید در تنظیمات گوشی استفاده از VoLTE فعال است. در برخی گوشی‌ها این گزینه تا فراهم نبودن زمینه توسط اپراتور مخفی خواهد ماند.


همراه اول از تاریخ ۲۱ آبان‌ماه سرویس VoLTE خود را برای چند مدل گوشی تلفن همراه راه‌اندازی کرد. لیست کامل این گوشی‌ها را می‌توانید در وب‌سایت همراه اول پیدا کنید. اما برای فعال کردن این سرویس باید کد دستوری #2451*10* را شماره‌گیری کنید.


چه گوشی‌هایی از VoLTE پشتیبانی می‌کنند؟


اگر گوشی شما تنها قابلیت اتصال به شبکه‌های 3G و 2G را داراست بی‌شک نمی‌توانید از VoLTE استفاده کنید. اما اکثر گوشی‌های با قابلیت اتصال 4G امکان استفاده از VoLTE را نیز دارند؛ البته استثناهایی هم وجود داشته و هم سخت‌افزار مودم دستگاه باید این قابلیت را داشته باشد و هم نرم‌افزار امکان بهره‌گیری از آن را فراهم کند. به این ترتیب برخی گوشی‌ها تنها پس از آپدیت قابلیت VoLTE را کسب خواهند کرد.

همچنین در برخی اپراتورها نیاز به تعویض سیم‌کارت با مدل‌های جدیدتر است و به‌طور مثال در همراه اول نیاز به سیم‌کارت USIM خواهید داشت.

بسته به این‌که اپراتور از کدام فرکانس و باند مخابراتی برای ارائه فناوری VoLTE استفاده کند برخی گوشی‌ها ممکن است امکان استفاده از آن را نداشته باشند. VoLTE معمولا در اکثر اپراتورهای دنیا بر روی فرکانس‌های ۸۰۰ یا ۱۸۰۰ مگاهرتز توسعه داده می‌شوند و اگر گوشی شما از این دو فرکانس پشتیبانی می‌کند می‌توانید از VoLTE استفاده کنید.

LTE و VoLTE یک فناوری یکسان اینترنت موبایل هستند که برای استفاده همزمان از اینترنت پر سرعت و برقراری تماس تلفنی در نظر گرفته شده اند. در LTE وقتی شما در زمان اتصال به یک شبکه داده همزمان یک تماس صوتی هم برقرار می‌کنید، کیفیت تماس صوتی شما کمی‌ کاهش پیدا می‌کند. اما با VoLTE چنین اتفاقی رخ نخواهد داد زیرا این فناوری به شکلی توسعه پیدا کرده است که می‌تواند صوت و داده را بدون تاثیرگذاری روی کیفیت صدا منتقل کند. همچنین با VoLTE شما می‌توانید بدون نیاز به استفاده از هیچ گونه اپلیکیشن ثالث تماس ویدیویی نیز داشته باشید.

اغلب ما نزدیک به یک دهه است که از تلفن هوشمند استفاده می‌کنیم و در این مدت شاهد پیشرفت‌های زیادی در این حوزه بوده‌ایم. شبکه‌های ارتباطی موبایل کار خود را از 1G شروع کردند و ما در آینده نزدیک شاهد نسل پنجم آن خواهیم بود. چند سالی است که شبکه‌های 4G در حال کار هستند. خیلی از کاربرانی که قصد خرید یک تلفن جدید را داشتند با این پرسش مواجه بودند که آیا این تلفن از 4G یا LTE پشتیبانی می‌کند.


LTE چیست؟


Long Term Evolution یا به اختصار LTE در واقع مترادف با همان فناوری ارتباطی 4G است. LTE یک استاندارد اینترنت موبایل است که در حال حاضر نمونه دیگری از آن با نام LTE-Advanced نیز معرفی شده است. LTE و LTE-Advanced از یک فناوری یکسان استفاده می‌کنند، اما توانایی LTE-Advanced بیشتر است.

سرعت مهمترین اختلاف بین این دو استاندارد اینترنت موبایل است. LTE-Advanced پیشرفته‌تر از سرعت دانلود 1 گیگابیت در ثانیه و سرعت آپلود 500 مگابيت در ثانیه پشتیبانی می‌کند. در حالی که LTE از سرعت دانلود 100 مگابیت در ثانیه و سرعت آپلود 50 مگابيت در ثانیه پشتیبانی می‌کند.

بنابراین به بیان ساده LTE نوعی فناوری اینترنت موبایل است که درست مثل فناوری‌های قدیمی‌تر 2G یا 3G عمل می‌کند با این تفاوت که در مقايسه با نسخه‌های قبلی سرعت بیشتری را ارائه می‌کند.Voice over LTE یا به اختصار VoLTE بیشتر با این خصوصیت شناخته می‌شود که می‌تواند در زمان برقراری تماس تلفنی کیفیت صدای بهتری را ارائه کند. در LTE وقتی شما در زمان اتصال به یک شبکه داده همزمان یک تماس صوتی هم برقرار می‌کنید، کیفیت تماس صوتی شما کمی‌ کاهش پیدا می‌کند. اما با VoLTE چنین اتفاقی رخ نخواهد داد زیرا این فناوری به شکلی توسعه پیدا کرده است که می‌تواند صوت و داده را بدون تاثیرگذاری روی کیفیت صدا منتقل کند.

این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید كه در فناوری‌های قدیمی‌تر اینترنت موبایل (مثل 2G یا 3G) کاربران نمی‌توانستند در زمان برقراری تماس تلفنی از اینترنت هم استفاده کنند. به محض این که شما یک تماس تلفنی برقرار می‌کردید انتقال داده متوقف می‌شد. این کار برای این انجام می‌شد تا کیف صدا بهبود پیدا کند. اما با LTE شما می‌توانید در حال اتصال به اینترنت از تماس تلفنی نیز استفاده کنید.

حالا VoLTE وعده داده است که حتی در زمان نقل و انتقال داده کیفیت صدای بهتری را عرضه کند زیرا این فناوری به شکلی توسعه پیدا کرده است که می‌تواند راحت‌تر مکالمات تلفنی را در بستر شبکه داده منتقل کند.

VoLTE تماس‌های تلفنی را سریع‌تر از استانداردهای قبل از خود برقرار می‌کند و نکته حائز اهمیت دیگر در مورد VoLTE این است که شما می‌توانید بدون نیاز به استفاده از هیچ گونه اپلیکیشن ثالث تماس ویدیویی داشته باشید.


چگونه VoLTE را در گوشی خود فعال کنیم؟


نحوه فعالسازی VoLTE در گوشی‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است اما در این‌جا سعی کرده‌ایم نحوه فعالسازی را برای برندهای معتبر با نسخه‌های جدید رابط کاربری آن‌ها بیاوریم. همچنین گفتنی است شاید تمام اپراتورها از تمام گوشی‌های هوشمند پشتیبانی نکنند. اگر این گزینه‌ها را پیدا نکردید با پشتیبانی اپراتور خود تماس بگیرید.


آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های سامسونگ:


۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. وارد Connections یا اتصالات شوید.

۳. شبکه‌های تلفن همراه یا Mobile networks را لمس کنید.

۴. گزینه VoLTE Calls را فعال کنید.


آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های هواوی و آنر:


۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. وارد بخش Wireless & network شوید.

۳. شبکه‌ تلفن همراه یا Mobile network را لمس کنید.

۴. گزینه VoLTE Calls را فعال کنید.


آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های آیفون اپل:

آموزش فعال کردن VoLTE در آیفون


۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. وارد بخش Cellular و سپس Enable LTE شوید.

۳. سپس گزینه Voice & Data را انتخاب کنید.


آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های ال‌جی:


۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. از سربرگ Networks و بخش Connectivity گزینه More را انتخاب کنید.

۳. پس از انتخاب سیم‌کارت مورد نظر اوارد Network mode شوید.

۴. گزینه VoLTE را فعال کنید.


آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های سونی:

برای اندروید ۸.۰ :


۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. به ترتیب وارد Networks & Internet سپس Mobile Network و Preferred Network type شده و LTE یا 4G (preferred)/3G/GSM را انتخاب کنید.


۳. حالا کافیست Enable VoLTE را فعال کنید.


برای اندروید ۵، ۵.۱، ۶، ۷.۰ یا ۷.۱:


۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. به ترتیب وارد More سپس Mobile Network و Preferred Network type شده و LTE یا 4G (preferred)/3G/GSM را انتخاب کنید.

۳. حالا کافیست Enable VoLTE را فعال کنید.


آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های اچ‌تی‌سی:


۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. از سربرگ Wireless & networks گزینه Advanced Calling را انتخاب و فعال کنید.

۳. گزینه HD Voice یا HD Voice and Video calling را فعال کنید.


آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های پیکسل:


۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. از بخش Network & Internet گزینه Mobile network و سپس Advance را انتخاب کنید.

۳. حال کافیست Advanced Calling را انتخاب و فعال کنید. (در برخی نسخه‌ها Enhanced 4G LTE Mode


نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.