گوگل ادوردز سرویس تبلیغات آنلاین شرکت گوگل!

گوگل ادوردز سرویس تبلیغات آنلاین شرکت گوگل!

گوگل ادوردز سرویس تبلیغات آنلاین شرکت گوگل! 


در دنیای امروز که اکثریت ما بیشتر از هر چیز با ابزارهای دیجیتال سروکار داریم، یکی از کارآمدترین روش‌های تبلیغات، تبلیغات آنلاین است. این روش فرصت‌های زیادی برای معرفی برند شما، در اختیارتان قرار می‌دهد. از مزایای تبلیغات آنلاین این است که امکان بررسی رفتار مشتری و عکس‌العمل او در مواجهه با تبلیغات متفاوت را به شما می‌دهد.

هم‌چنین امکان گزارش دقیق از نتیجه تبلیغات و تأثیر آن بر روی فروش نیز فراهم است. جزء اهداف مهم در تبلیغات که با تبلیغات آنلاین دستیابی به آن راحت‌تر شده است، یافتن مخاطبان اصلی یا همان مشتریان بالقوه است. در این میان گوگل به‌عنوان پرکاربردترین موتور جست‌وجو بین اکثریت کاربران، محیط فوق‌العاده‌ای برای تبلیغات است. این شرکت، تبلیغات برای شما را با ارائه سرویس گوگل ادوردز(google adwords) و گوگل ادسنس(google adsense) با روش‌های مؤثر انجام می‌دهد.


گوگل ادوردز سرویس تبلیغات آنلاین شرکت گوگل 


این برنامه به شما امکان می‌دهد تا تبلیغات خود را در صفحات جست‌وجوی گوگل قرار دهید و به ازای کلمات کلیدی خاص، مخاطبان خاص خود که مشتریان بالقوه شما هستند را از سرویس و یا محصول خود مطلع کنید.

از دیگر امتیازات این نوع بازاریابی و تبلیغات، پرداخت بر اساس نتیجه است. به این صورت که اگر کاربری بر روی لینک تبلیغ شما کلیک کند، از سایت شما بازدید کند، ویدئوی تبلیغاتی شما را ببیند و یا با شما تماس بگیرد، آنگاه تبلیغ شما در گوگل نتیجه ‌بخش بوده و شما ملزم به پرداخت هستید.

شما در سرویس‌های تبلیغاتی گوگل می‌توانید با انتخاب روش خاص تبلیغاتی خود، مخاطبان خاصی را هدف خود قرار دهید. روش‌های تبلیغات می‌تواند شامل قرار دادن ویدئو در یوتیوب (You Tube)، قرار دادن تبلیغات گرافیکی بنری، تبلیغات درون برنامه‌ای برای اپلیکیشن های موبایل و یا یک متن ساده در صفحه نتیجه جست‌وجو در گوگل باشد.

بالاترین سطح اکانت های گوگل ادوردز، اکانتی است که تبلیغ‌کننده‌ها می‌توانند اطلاعات صورت‌حساب (billing) و زمان محلی (time zone) را برای هر کمپین تنظیم کنند. هر اکانت دارای کمپین‌هایی با تبلیغات متفاوت است. گروه‌های تبلیغاتی متفاوت می‌توانند شامل شاخص‌های متفاوتی مانند کلمه کلیدی (keyword)، نوع مخاطبین، علاقه‌مندی‌ها و … باشد.

به‌سادگی با حساب گوگل و واردکردن جیمیل خود می‌توانید در گوگل ادوردز اکانت بسازید. اما نکته مهم این است که نمی‌توانید از جیمیلی که در گوگل ادوردز استفاده می‌کنید، برای ساخت اکانت در محصولات دیگر گوگل استفاده کنید. در ابتدای ساخت اکانت باید تنظیمات زمان محلی (time zone) و نحوه پرداخت‌های خود (billing details) را مشخص کنید. توجه داشته باشید که پس از تمام شدن مراحل ساخت اکانت دیگر نمی‌توانید زمان محلی خود را تغییر دهید، ولی امکان تغییر نحوه پرداخت فراهم خواهد بود. پرداخت و شارژ حساب گوگل ادوردز نیز با کارت اعتباری انجام می‌شود. برای شارژ حساب خود در ایران می‌توانید از مستر/ویزا کارت استفاده کنید.


 Quality Scoreیا امتیاز کیفیت


کاربرد Quality Score  در رتبه بندی گوگل برای تعیین کیفیت و سازگاری کلمات کلیدی وب سایت شما در تبلیغات کلیکی است. این امتیاز در تعیین هزینه به ازای هر کلیک (CPC) استفاده می‌شود و با بالاترین پیشنهاد  مالی شما با در نظر گرفتن امتیاز کیفیت چند برابر می‌شود تا رتبه آگهی‌تان را در فرایند مزایده آگهی تعیین کند. درواقع روشی است که گوگل به‌وسیله آن مشخص می‌کند که تبلیغات کلیکی و صفحه فرود شما تا چه اندازه نیازهای مشتریان احتمالی‌تان را برآورده می‌کند. هر چه کلمه کلیدی که انتخاب می‌کنید مرتبط‌تر باشد و نیاز مشتری را بهتر برآورده کنید، هزینه کمتری بابت کلیک برای آن کلمه کلیدی می‌پردازید.

امتیاز کیفیت بین ۱ تا ۱۰ تعیین می‌شود. هرچه امتیازتان به ۱۰ نزدیک‌تر باشد، نشان‌دهنده این است که بهترین و مرتبط‌ترین کلمات کلیدی را انتخاب کردید. درنتیجه هزینه کمتری نسبت به رقیبانتان پرداخت خواهید کرد. متوسطی که گوگل برای این امتیاز اعلام کرده است، عدد ۶ است. یعنی اگر امتیاز شما بالاتر از این مقدار باشد، در شرایط خوبی هستید. همچنین افزایش امتیاز شما بر روی شاخص‌های دیگر نظیر CPC و CPA نیز تأثیر مثبت خواهد داشت.

اگر می‌خواهید در زمینه تبلیغات کلیکی تبحر پیدا کنید، باید درکی مناسب از مفهوم  امتیاز کیفیت داشته باشید. دلیلش هم این است که کیفیت عبارات ، بر روی هزینه و قدرت نفوذ کمپین‌های تبلیغاتی تأثیر زیادی دارد. همان‌طور که اعتبار مالی شما در یک بانک یا مؤسسه مالی می‌تواند بر واجد شرایط بودن یا نبودن شما برای دریافت وام و میزان سود دریافتی اثر بگذارد، Quality Score گوگل نیز بر نحوه عملکرد تبلیغات کلیکی و میزان پرداختی شما به ازای هر کلیک، اثر مستقیم دارد.


  امتیاز کیفیت شما به چند عامل بستگی دارد، از جمله:

نرخ کلیک شما (CTR) 

مرتبط بودن هر کلمه کلیدی نسبت به گروه آگهی خودش

کیفیت صفحه مورد نظر تبلیغاتی و مرتبط بودن آن

مرتبط بودن متن آگهی شما

پیشینه عملکرد حساب AdWords شما

هیچ کس دقیقا نمی‌داند که هر کدام از این عوامل، چطور بر الگوریتم امتیاز کیفیت اثر می‌گذارد، اما این را می‌دانیم که نرخ کلیک مهم‌ترین عامل است. وقتی افراد بیشتری که آگهی شما را می‌بینند بر روی آن کلیک کنند، این نشانه‌ای محکم و خوب برای گوگل است که آگهی شما مرتبط بوده و برای کاربران مفید است.


بر این اساس، گوگل پاداش‌های زیر را  برای شما در نظر می‌گیرد:

رتبه‌بندی بالاتر آگهی

هزینه پایین‌تر آگهی

البته کلیک‌های نابجا یا همان کلیک‌های غیر‌واقعی بر روی این مسئله به صورت موقت تأثیر می‌گذارد، ولی به مرور زمان، گوگل مشکل را برطرف می‌کند.


مزیت‌های بهبود دادن  Quality Score


قبل از خواندن این پاراگراف باید مختصری درباره هزینه تبدیل یا cpc (cost per conversion)  توضیح دهیم. این عبارت در سیستم تبلیغات در گوگل به این معنی است که وقتی مخاطبی پس از کلیک بر روی آگهی شما وارد وب سایت یا صفحه مورد نظرتان می‌شود، کاری همانند ثبت نام یا خرید بر روی سایت شما انجام دهد و گوگل با استفاده از کدهای خود که بر روی سایت‌تان نصب شده قادر به ارائه گزارش هزینه تبلیغاتی توسط این سیستم است.

با ارزیابی هزاران حساب تبلیغات کلیکی گوگل، اکنون تقریبا می‌دانم که امتیاز کیفیت با میزان موفقیت تبلیغات کلیکی شما رابطه مستقیم دارد. با بهینه سازی Quality Score ، خودتان را برای بازگشت سرمایه بیشتر (ROI) آماده کنید. دلیلش هم این است که “Quality Score” بالاتر با هزینه به ازای یک ثبت نام یا عمل دیگر”cost per conversion” کمتر مرتبط است.

هزینه به ازای یک ثبت نام با هزینه به ازای کلیک فرق می‌کند. هزینه به ازای ثبت نام در مورد میزان پرداختی شما به ازای هر کلیک نیست، بلکه به این اشاره دارد که وقتی مخاطب شما بر روی وب سایتتان عملی را انجام می‌دهد چقدر باید پرداخت کنید، حال این عمل می‌تواند ثبت نام در یک قسمت رایگان سایتتان باشد یا خرید یک محصول از آن. از آنجایی که هر کلیک، به خرید یا ثبت نام منتج نمی‌شود، هزینه به ازای ثبت نام معمولا بیشتر از هزینه به ازای کلیک است.

خوشبختانه امتیاز کیفیت بالا هم هزینه به ازای کلیک و هم هزینه به ازای ثبت نام را کاهش می‌دهد.

به یاد داشته باشید که  Quality Score، روشی است که گوگل از طریق آن مشخص می‌کند تبلیغات کلیکی شما، نیاز‌های مشتری‌های احتمالی‌تان را برآورده می‌کند. هر چه در برآورده کردن این نیازهای احتمالی بهتر عمل کنید، گوگل هزینه کمتری از شما برای تبلیغات کلیکی می‌گیرد.


 Quality Score را چطور افزایش دهید؟


از آنجایی که Quality Score تعیین می‌کند تبلیغات شما کجا و چقدر نشان داده شوند، بسیار مهم است که رتبه خودتان را با کار مداوم بر روی اکانت گوگل افزایش دهید. با متمرکز کردن تلاشتان بر چند قسمت کلیدی می‌توانید به این مورد دست یابید:

جستجو و انتخاب کلمه کلیدی: کلمات کلیدی جدید و مرتبط پیدا کرده و به کمپین‌تان اضافه کنید؛ مانند عبارات طولانی که می‌توانند ترافیک کلی‌تان را نیز افزایش دهند.

سازماندهی کلمات کلیدی: کلمات کلیدیتان را در گروه‌های ثابت و سازمان یافته تقسیم کنید که ارتباطشان با کمپین‌های تبلیغاتی‌تان مؤثرتر باشد.

پالایش متن آگهی: یک کپی از تبلیغات کلیکی‌تان را آزمایش کنید. کپی‌ای که بیشتر مورد هدف گروه‌های آگهی‌تان است. تبلیغات مؤثرتر، نرخ کلیک بالاتر می گیرند؛ این یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود امتیاز کیفیت است.

بهینه سازی صفحات مورد نظر وب سایتتان: پیگیری و بهینه‌سازی صفحات سایت بهترین راه برای ایجاد صفحاتی است که به طور مستقیم به گروه‌های آگهی‌تان مرتبط می‌شود و یک تجربه منسجم را از کلمات کلیدی گرفته تا تبدیل، برای بازدید کننده‌ها فراهم می‌کند.

اضافه کردن کلمات کلیدی منفی: به طور مداوم عبارات جستجوی نامربوطی را که بودجه‌تان را هدر می‌دهند، جستجو، شناسایی و حذف کنید.

همان‌طور که می‌بینید، Quality Score در درجه اول مرتبط بودن را اندازه گیری می‌کند. پس برای بهبود Quality Score کلمات کلیدی، باید ساختار کمپین‌های تبلیغات کلیکی خود را به گروه‌های کلمات کلیدی کوچک، به خوبی سازمان یافته و پیوسته تبدیل کنید. سازمان دهی و انتخاب کلمات کلیدی بهتر نیز به طور طبیعی کیفیت و ویژگی تبلیغات و محتوای وب سایت شما را بهبود داده، به شما این امکان را می‌دهد که دقیقا مخاطبانی را هدف قرار دهید که به احتمال زیاد خدمات شما را جستجو می‌کنند.


امتیاز کیفیت پایین از کجا سرچشمه می‌گیرد


Quality Score کم، در درجه اول ناشی از عدم ارتباط بین کلمات کلیدی، گروه آگهی، متن آگهی، و محتوای صفحه فرود است. امتیاز کیفیت بالا به طور طبیعی زمانی به وجود می آید که یک حساب AdWords شامل کلمات کلیدی سازمان یافته در گروه کلمات کلیدی مناسب، متن آگهی‌های منطبق با گروه‌های آگهی خاص و صفحات وب سایت مرتبط با پیشنهاد متن آگهی باشد.

اگرچه هیچ پاسخ صحیح و آسانی برای بهبود فرمول امتیاز کیفیت شما وجود ندارد، اما توجه دقیق به مرتبط بودن تا حد زیادی امتیاز شما را افزایش می‌دهد و شاید یک مشاور و متخصص بازاریابی با تجربه بتواند، تحولی در Quality Score شما ایجاد کرده تا هزینه‌های شما را کاهش و بهره‌وری آگهی را افزایش دهد.


انواع امتیاز کیفی تبلیغ گوگل و روش‌ها بهبود آن‌ها


امتیاز کیفی نرخ کلیک (CTR)


نرخ کلیک یا CTR، احتمال اینکه تبلیغ شما برای یک کلمه کلیدی خاص چقدر کلیک خواهد داشت را اندازه‌گیری می‌کند.چک کردن میزان نرخ کلیک در کمپین‌های تبلیغاتی به شما کمک می‌کند آن کلماتی را که ارتباط چندانی با آگهی‌تان ندارند را شناسایی و حذف کنید. از نرخ کلیک سه وضعیت مختلف را دریافت خواهید کرد:

بالاتر از حد میانگین

در حد میانگین

پایین‌تر از حد میانگین

وضعیت در حد میانگین و بالاتر از حد میانگین نشان می‌دهند که مشکل چندانی درباره نرخ کلیک کلمه کلیدی در قیاس با باقی کلمات کلیدی ادوردز وجود ندارد. اما اگر وضعیت نرخ کلیک‌تان پایین‌تر از حد میانگین باشد، باید متن آگهی‌تان را بازنویسی کنید تا آگهی‌تان ارتباط بیشتری با کلمات کلیدی اصلی‌ داشته باشد. علاوه بر این، مطمئن شوید که متن آگهی دربردارنده‌ی تعدادی از کلمات کلیدی انتخابی‌تان نیز باشد.


امتیاز کیفی مرتبط بودن تبلیغ (‌Ad Relevance)


مرتبط بودن تبلیغ، مشخص می‌کند که تبلیغ شما چه میزان به کلمه کلیدی انتخابی آگهی‌تان، مرتبط است. مرتبط بودنِ تبلیغ بهترین راه برای کمک به شماست تا به کلمه کلیدی‌‌ که به اندازه کافی با تبلیغات‌تان مرتبط نیست پی ببرید. این شاخصه هم با سه وضعیت شناخته می‌شود:

بالاتر از حد میانگین

در حد میانگین

پایین‌تر از حد میانگین

دو وضعیت در حد میانگین و بالاتر از حد میانگین نشان از این دارد مشکلی با مرتبط بودن کلمات کلیدی مدنظرتان وجود ندارد. وضعیت پایین‌تر از حد میانگین نشان می‌دهد تبلیغ شما نیاز به پیشرفت دارد. این وضعیت به این معناست که کلمه کلیدی یا تبلیغ‌تان به حد کافی خاص نشده یا گروه تبلیغات‌تان به حدی گسترده است که عناوین مختلفی را پوشش می‌دهد.

اگر در چنین وضعیتی هستید سعی کنید در انتخاب کلمات کلیدی خود را با دقت بیشتری انتخاب کنید. این کار را با ساختن گروه‌های تبلیغاتی آغاز کنید که کلمات کلیدیشان به هم نزدیک‌تر است. همچنین، مطمئن شوید متنی که در آگهی خود نوشته‌اید با کلمات کلیدی بهتر ترکیب شده است.


امتیاز کیفی حساب گوگل ادوردز


امتیاز کیفی حساب گوگل ادوردز بر اساس تاریخچه عملکرد تمام کلمات کلیدی و تبلیغات آن کلمات تعیین می‌شود. به این معنا که اگر تعداد زیادی از کلمات کلیدی با امتیاز کیفی ضعیف در حسابتان دارید (حال این ضعیف بودن به هر دلیلی باشد) امتیاز کیفی حسابتان نیز پایین خواهد بود.

زمانی‌که می‌خواهید کلمه کلیدی جدید، گروه‌های تبلیغاتی (Ad Groups) یا کمپین تبلیغاتی جدید راه‌اندازی کنید به علت اینکه سطح امتیاز کیفی حساب‌تان پایین است؛ گوگل آن‌ها را محدود می‌کند. بنابراین باید بسیار تلاش کنید تا امتیاز کیفی بالاتری را کسب کنید. شما از طریق روش‌های زیر قادر خواهید بود تا امتیاز کیفی حساب گوگل ادوردز خود را بهبود بخشید:

1.اگر سایت‌تان یک حساب ادوردز دارد، حساب دیگری برای آن نسازید زیرا این کار برخلاف مقررات ادورزد است و با انجام این کار اکانت‌تان تعلیق خواهد شد و دامنه شما جزو لیست سیاه گوگل قرار می‌گیرد.

2.زمانی که کمپین‌هایتان و گروه‌های تبلیغاتی‌تان کارایی ضعیفی دارند بهترین کار این است که تمامی آن‌ها را متوقف کرده و کمپین جدیدی را آغاز کنید. 

3.کلمه کلیدی قدیمی‌تان را در کمپین جدید کپی پیست نکنید زیرا با این کار تاریخچه‌ی امتیاز کیفی خود را نیز به کمپین جدید منتقل می‌کنید.

4.زمانی که کمپین جدیدتان آماده شد، کمپین‌های قدیمی را حذف کنید. کمپین‌های متوقف شده تاثیر بیشتری نسبت به کمپین‌های حذف شده بر حساب شما دارند.

5.اگر برای یک کلمه کلیدی امتیاز کیفی پایینی دارید و می‌خواهید دوباره از آن استفاده کنید، هرچه در توان دارید انجام دهید که امتیاز کیفی کلمه کلیدی جدید را با بازبینی صفحه فرود و مولفه‌های دیگر افزایش دهید.

6.اگر همچنان یک کلمه کلیدی امتیاز کیفی پایینی داشت، به سادگی آن را حذف کنید و جایگزین دیگری برای آن بیابید که به محصول یا خدمات‌تان مرتبط‌تر باشد.


امتیاز کیفی Ad-Level


تبلیغاتی که در هر Ad Group گوگل ادوردز شما قرار دارد، مطمئناً نرخ کلیک متفاوتی دارند. همانطور هم که می‌دانیم نرخ کلیک عامل مهمی در تعیین امتیاز کیفی تبلیغات گوگل یا Quality Score محسوب می‌شود. اگر نرخ کلیک تبلیغات Ad Groupهای شما پائین باشد، ممکن است که به امتیاز کیفی کلی شما آسیب بزنند زیرا ادوردز برای محاسبه امتیاز کیفی، امتیاز تمام تبلیغات شما را محاسبه می‌کند. شما به دو طریق می‌توانید امتیاز کیفی Ad-Level خود را افزایش دهید:

هر تبلیغی که نرخ کلیکی کمتر از ۱.۵% دارد را حذف کنید و از آن دسته یک تبلیغ جدید را بسازید. البته یک آگهی به تنهایی فاکتور ایجاد امتیاز کیفی ضعیف نیست زیرا فاکتورهای دیگری نیز مانند مبلغ پیشنهادی بابت هر کلیک و میانگین رتبه، تاثیر زیادی بر روی این امتیاز دارند.

مطمئن شوید که کلمه‌ی کلیدی اصلی در عنوان تبلیغ ذکر شده و کلمات کلیدی فرعی نیز در بدنه‌‌ی متن تبلیغ آمده‌ است. همچنین، بهتر است URL صفحه نیز دربردانده‌ی کلمه کلیدی مرتبط باشد.


امتیاز کیفی صفحه فرود (Landing Page)


در طراحی صفحه فرود باید در نظر داشته باشید آیا بازدیدکننده تمایل دارد که اقدام مدنظرتان را انجام دهد یا نیاز دارد بیشتر در وب‌سایت کاوش کند تا به چیزی که احتیاج دارد برسد. آیا چیزی را که به دنبالش است در صفحه فرود شما خواهد یافت یا دوباره باید به صفحه نتایج جستجوی گوگل بازگردد؟

صفحه‌ی فرود مناسب، نرخ تبدیل سایت شما را افزایش می‌دهد، در حالی که صفحه فرود نامناسب، مشتریان بالقوه شما را به سمت رقبا روانه می‌کند. اما چرا صفحه فرود انقدر مهم است؟ صفحه فرود مناسب نه تنها بر روی امتیاز کیفی و رتبه تبلیغ گوگل تاثیر مستقیم دارد، بلکه هزینه تبلیغ‌تان را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد. هرچه Landing Page بهتر باشد، امتیاز کیفی و Ad Rank شما بهتر خواهد بود. 

اگر تصور می‌کنید Landing Pageتان تجربه کاربری خوبی ارائه نمی‌کند، این تغییرات جزئی را اعمال کنید تا سطح عملکرد آن را ارتقا دهید:

1.پیش از آنکه از کاربر درخواست کنید فرمی را پر کند یا اطلاعاتش را به شما دهد، به طور واضح محصولات و یا خدمات‌تان را برای او شرح دهید.

2.اگر هزینه تبلیغات برای پلت‌فرم موبایل پرداخت کرده‌اید، مطمئن شوید صفحه فرودتان برای کاربرانی که از طریق موبایل به سایت شما وارد شده‌اند کاملاً واضح است و به راحتی می‌توانند آن را مشاهده کنند.

3.مطمئن شوید صفحه فرودتان طولانی نباشد تا کاربران خسته نشوند.

4.سرعت لود شدن صفحه فرود را افزایش دهید.

5.محتوای صفحه فرود باید خاص بوده و از دیگر وب‌سایت‌ها کپی نشده باشد.

6.صفحه فرودتان باید بیشترین ارتباط را با متن آگهی‌ و کلمات کلیدی‌ آن داشته باشد.

7.مطمئن شوید اطلاعات کافی برای برقراری ارتباط مانند تلفن، ایمیل و آدرس در صفحه فرود وجود دارد (Call To Action).

8.از پاپ-آپ‌ها پرهیز کنید.


نتیجه‌گیری کلی


همانطور که دیدیم، امتیاز کیفی تبلیغات گوگل یا همان Quality Score معیار اصلی سنجی ارتباط تبلیغ با محتوای شماست. بهبود امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل می‌تواند ساختار کمپین‌های ادوردز شما را به گروه‌های کوچکی به راحتی قابل مدیریت هستند، تغییر دهد. همچنین، تحقیق و جستجوی کلمات کلیدی کیفیت و دقت تبلیغ‎های شما و محتوای سایت‌تان را ارتقا می‌دهد. به این ترتیب قادر خواهید بود تا مشتریان واقعی خود را هدف بگیرید.

امتیاز کیفی تبلیغات گوگل به دلیل نبود ارتباطی منطقی بین کلمات کلیدی، گروه‌های تبلیغاتی، متن آگهی و صفحه فرود اتفاق می‌افتد. رمانی امتیاز کیفی تبلیغ گوگل شما بالا خواهد بود که گروه‌های کلمات کلیدی حساب ادوردزتان دارای کلمات کلیدی مرتبط باشند، متن آگهی‌های شما با هر یک از گروه‌های تبلیغای مرتبط باشند و صفحه فرود سایت‌تان همان محصول یا خدماتی را ارائه کند که در متن آگهی به آن اشاره شده است. توجه داشته باشید که هیچ فرمول یا جواب آسانی برای تشخیص امتیاز کیفی تبلیغ وجود ندارد و تنها با دقت فراوان و تجربه استفاده می‌توان آن را بهبود بخشید.


نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.